Epoxylim

Banco

Fortsätter att förnedra...
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Småland
Hoj
Crescent
Letar efter ett epoxylim som är beständigt mot värme, olja och som flexar efter härdning. Antar att det finns bättre alternativ än epoxyt från plastic padding. Så vilket är bäst? Är tacksam för förslag :tummenupp
 
Varför just epoxy!? epoxys främsta egenskap är ju knappast att det är flexibelt efter härdning!

Vad är det för material du ska limma!?
 
Behöver iofs inte vara just epoxy, ska täta och överbrygga en skarv mellan två aluminium block. Silikon fungerar säkert oxå men jag vet inte om det står pall för olja och kemikalier.....?
 
Det finns packningssilikon till just oljetätning så det bör ju tåla olja... :rolleyes: :hej
 
Suzuki-Bond (som det står i den Amerikanska manualen), dvs svart silikon-gegga, används flitigt i Suzuki-motorerna, bl.a. mellan motorhalvorna istället för vanlig packning. Jag använder det även runt de yttre dragstängerna (som även funkar som oljekanaler) mellan cylle och topp då jag inte kan ha o-ringar tillsammans med kopparpackningen. Håller tätt om det är rent innan appliceringen. Låt det "härda" i minst 24 timmar innan du startar motorn.
 
Suzuki bond går inte att få tag på längre :(

Skulle beställa lite till min hoj men dem hade själva slut på det.
Medlet var för bra för lilla EU.

Men Yama bond finns kvar vad jag vet.
 
Den svarta silikongeggan från Loctite verkar funka lika bra och är vad jag kör med numera. Klarar definitivt het motorolja och bensin (min soppakransanslutning är silikongeggatätad).
 
*/ ?>
Nyheter
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot De flesta nav...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Back
Top