Enduranceracingen i tiden

BlöjRäsern

Gränsfall
Gick med
19 Feb 2006
Ort
Sthlm
Hoj
KTM 1090 ADV-R
Jag lägger tråden här eftersom kanske inte alla ger sig in i Racingdelen på forumet. Upplever någon ansvarig att tråden ligger fel så döda den bara, ut i intet.

Vidare. Jag läser gärna ClassicBike. Det finns knappt ett nummer där de nämner en äldre båge, gärna italiensk och att den användes i Enduranceracing någonstans i Europa.
Hur vanligt är egentligen enduranceracing i Europa idag, finns det någon serie att tala om?
Varför körs det inte mer sådana tävlingar i Sverige? (det kanske det gör men jag har då aldrig sett något om det)
Det är möjligt att jag romantiserar bilden av det hela lite men jag tänker mig det hela som en allemanssport. Högtrimmade grejer fungerar sämre p.g.a högre påfrestningar på materialet. Alltså är tillförlitlighet ett ledord, för mig handlar det om ett väl omhändertaget material. Det är inte något som behöver kosta skjortan.

Fyll på med tankar och upplevelser/erfarenheter kring Endurance så kanske vi kan få till en schysst liga här i landet i alla fall.
 
Har väl inget att tillföra i informationsväg men jag delar din känsla angående sporten. Om jag någon gång får möjlighet att att börja tävla så lutar det mot att just börja köra endurance.
 
Man kör VM i Endurance och troligen alla länder i europa där det finns RR har man en långlopps-serie.
I sverige har vi rätt länge haft en serie som kallas för ERF, den lever en krympande tillvaro, vilket jag tycker är en skam.
ClassicBike har med en del om detta pga att Björn Inge skriver för dom, gammal räv i sammanhanget.
 
Finns det då även "Real" Endurance där man begagnar sig av vägnäten, IoM-stuket?

Det tror jag inte, förr fanns det säkert, många banor va ju landsväg så det borde funnits.
I början körde man 48timmars race.
 
Finns det då även "Real" Endurance där man begagnar sig av vägnäten, IoM-stuket?

Enda som poppar upp i huvet som skulle kunna tänkas köra sånt är isf på Chimay i Belgien. Blev själv nyfiken så ska nog kolla upp det! :)
 
Nyheter
Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner

En exklusiv motorcykel med ...

BMW Motorrad Vision CE

På IAA Mobility 2025-mässan...

Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Back
Top