amullo
Italiensk Allroad
cool. golf II eller? 16v modellen är ju hyfsat pigg.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
cool. golf II eller? 16v modellen är ju hyfsat pigg.
- Är det någon som vet i vilken biltidning det skulle publiceras en artikel om skrotbilsrejset? Han, Will, mumlade ju något om det på förarmötet.
Sådär, vill oxå vara med på detta så bil är ordnat. Hoppas den håller till mars bara och att racet ine krockar med jobbet. En Golf III. Dock inte delux a la GTI/16v som vissa har utan 1,6 som behöver nya hjullager..
Nu kan vi börja hetsa på allvar, kom just hem med nästa racebil.
Honda CRX 1,6 VTEC 1989. Bara 30.000 mil och 26 ägare. 150 uppskattade hästar, går som fan!
Bild nedan.
/ Jens
Fusk! De är ju skitsnabba ju! Typ 150 hästar på 900 kilo eller? (0,16) i vikt effekt är ju sjukt bra! Tror att det kan vara en potentiell vinnarbil. Sjukt bra om ni hittade en under 5 papp.
Endan nakdelen är att man kan bli mosad av typ 1700kg bil som någon annan har. Avundsjuk? Jag...?![]()
Som Honda bil fan så kan man bara grattulera till inköpet! CRX´n är j*vligt snabb på bana och 1.6 VTEC motorn fungerar bra, men kräver lite varv för att verkligen lysa. Tips: Byt till en BRA helsyntetisk motorolja! Motorn är lite känslig för bra kvalitet där.
Annat att se upp med är kylarn som är lite känslig, samt avgasystemet som tenderar att gå av precis ovanför länkarmarna vid höger bakhjul. Kolla sen bromsarna fram.. De är enkelt som attan att byta belägg, eftersom man bara lossar en enda bult för att dela på oket och komma åt belägg och skivor. Lycka till! Vi har inte anmält oss än, men vi kommer väll och visar vårt stöd iallafall.![]()
Högmod går före fall.Ojojoj, valet av vagn verkar bli bättre och bättre...
Högmod går före fall.![]()
![]()
Nja.. ...Mycket tips...
Vill du ha tips o råd om CRX på bana så finns ju http://www.hondaklubben.com/
Där finns mycket tips o råd..
Senast kom ni till start i en modest bil med rosa färg. Nu ska det var trimmat, snabbt och lätt. Det kommer sluta i bedrövelse.![]()
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |