Elfel Yamaha R6 2001

Filiph

Ny medlem
Gick med
29 Sep 2016
Ort
Trosa
Hoj
Yamaha YZF R6
Hej. Jag är ny här och behöver verkligen eran hjälp.

Jag har problem med min hoj. Jag köpte den för ca 2 veckor sedan och har nu fått övningskörningstillstånd så jag vill ju ut och köra.

problem: Det sitter ledblinkers monterar fram och bak samt bakljuset. När jag blinkar så blinkar det för fort, så jag kollade lite närmare på kablar osv och ser att det ej sitter något motstånd monterat på någon av alla blinkers. Jag monterade 4 st motstånd på vardera blinkers men det fungerar ändå inte. Jag prövar att blinka med bara täning på då blinkar dom endå snabbt. Startar jag hojen på tomgång så blinkar det snabbt, men om jag gasar lite(dock med framlamporna av) så börjar dom blinka som dom ska. Men när dom väl blinkar som dom ska så börjar bakljus och framljus(både halv eller hel eller pljus) också att blinka. Jordfel ? jag vet inte. sätter jag på blinkers med halvljus igång så blinker dom snabbt även om jag gasar. Har provat att byta plats på lite kablar och att byta relät. Sedan från ingenstans när det stod med bara täning på med pljus på och blinkade snabbt så börja den blinka normalt men tände jag lamporna så blev det fel igen.

Kan någon snälla säga till mig vad jag ska kolla, mäta ? kända elfel på dom här cyklarna ?

Ibland blinkar även inte hela blinkersen utan bara 4dioder av 15. oavsett snabbt eller normalt.

Det känns som något spänningsfall eller jordfel men vet inte vart eller vad jag ska kolla.

MVH Filiph.:)
 
Jag kan inte svara på exakt vad problemet är men kan tipsa om att jag köpte ett relä för led-blinkers på ebay och det funkade bra med mina led-blinkers. Dock funkade de med motstånd också. Kanske är det dina blinkers som är kassa.
 
*/ ?>
Nyheter
Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Back
Top