Eldriven mc, vad gäller för körkort?

  • Thread starter Thread starter Zeromannen
  • Start date Start date

Zeromannen

Guest
Jag har googlat och googlat men hittar olika påståenden överallt. Vad är det för körkortsklass som gäller för eldrivna hojar? En Zero FX tex., kan enligt Mickes Motor (som är ÅF) köpas som 11kw-reggad. Men enligt en annan sida så gäller detta bara i alla EU-länder FÖRUTOM i Sverige, för där har man hittat på egna regler och då är det A som gäller oavsätt 11kw-reggad.

Kan man utifrån regnummer hitta någon sida som berättar vad hojen kräver för behörighet? Själv har jag gamla lätta A-kortet med obegränsad effekt, så jag får köra en 125'a med 45hk men inte en elhoj på 11kw, lite B.
 
Du kan lite på Mickes motor. Petter som har hand om elhojarna har stenkoll och svarar gärna på frågor. Du kan även kolla hans blogg elhojsbloggen.se
 
Du kan lite på Mickes motor. Petter som har hand om elhojarna har stenkoll och svarar gärna på frågor. Du kan även kolla hans blogg elhojsbloggen.se
Läser på bloggen
"Tyvärr har svenska Transportstyrelsen registrerat Zeros elmotorcyklar i Sverige på toppeffekten, och då klassas de istället som A2 eller A obegränsade och får därför varken köras med A1- eller B-körkort."

På Mickes motor står det följande
"* Zero FXS ZF7.2 finns även i 11 kW-utförande med en toppfart på 100 km/h som därmed är möjlig att köra på A1-körkort."

Två helt olika svar från samma källa???
Därför tänkte jag att det måste finnas nån hemsida eller liknande som ger svar på (via ett regnummer) vilken körkortsklassning som gäller för fordonet ifråga?
 
Nyheter
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Back
Top