Elbil eller inte?

Inte helt oväntat? Eller? Batterierna som sitter i bilarna (dvs tanken, med alla påfyllningar) finns ju kvar när den tekniska livslängden är slut. Till skillnad från konventionella förbränningsmotorer där tanken förbrukas kontinuerligt..

Låter precis som med förbränningsmotorer, dom sitter kvar i bilarna när resten av bilen blivit förbrukad. Ibland säljs motorerna vidare men oftast blir nog bara metallen återvunnen.

Och emellanåt är motorn slut före bilen och blir ersatt av en bättre begagnad.

Återvinning av aluminium, gjutjärn och stål tror jag däremot är en miljövänligare process än motsvarande för batterier.
 
Såg ”Tesla-Bjørns” video där han tar in sin 8år gamla, 35k mil körda MS för inspektion.

Kan väl säga som såhär; Teslaägares nöjdhet med att ”Teslor behöver inte servas”, kommer nog drabba begagnatköpare.. Det är lite lika dåligt som long-life är för plånboken i långa loppet.
 
Såg ”Tesla-Bjørns” video där han tar in sin 8år gamla, 35k mil körda MS för inspektion.

Kan väl säga som såhär; Teslaägares nöjdhet med att ”Teslor behöver inte servas”, kommer nog drabba begagnatköpare.. Det är lite lika dåligt som long-life är för plånboken i långa loppet.

35000 mil utan service? Det är ju rätt bra det... då har man råd att fixa lite inför nästa 35000 mil. Vad behövde bytas?
 
35000 mil utan service? Det är ju rätt bra det... då har man råd att fixa lite inför nästa 35000 mil. Vad behövde bytas?
Nej, den är väl skött hyggligt skulle jag tro.
Det var mest att skit börjar äta sig in i kablage, komponenter som är svåra att se (typ rostig styraxel ?) med mera. Även elbilar skulle må bra av regelbunden tillsyn, om än det bara rör sig om rengöring, korrosionsskydd och dylikt.
Så jag ställer mig tveksam till att bara ha bilprovningen som årligt organ i det ärendet. Stora kostnader kan förebyggas med mindre kostnader för service. (Det är universellt...)
 
Japp där håller jag helt med. Och det kan man ju sköta själv ungefär som på hojen. Den stora poängen är nog att det är mycket färre saker som behöver servas på en elbil. Det som är likadant på alla bilar, tex bromsar, kommer man ju inte undan även om de slits mindre på elbilar generellt sett.
 
Intressant artikel

Fast vilken bensinbil förbränner 17 000 liter olja..? En long-life Audi..?
"17.000 liter olja som enligt T&E i snitt förbränns under en bils genomsnittliga livslängd."
 
Intressant artikel

Fast vilken bensinbil förbränner 17 000 liter olja..? En long-life Audi..?
"17.000 liter olja som enligt T&E i snitt förbränns under en bils genomsnittliga livslängd."

Vilken råvara brukar användas för att tillverka bensin?
 
El....

Jag vet vad bensin tillverkas av. Gör mig mest rolig över formuleringen att bensinbilen förbränner olja.

Ja, men när man räknar om den fossila konsumtionen för hela fordonets liv så landar man ju till sist där.

Jag tycker nog det är lite underligare hur dom kommit fram till att en elbil under hela sitt liv bara förbrukar 30kg material. Det förefaller tveksamt att råvarorna för att producera elbilen ens kommer ur gruvorna utan att 30 kg material förbrukats. Det ska sprängas, grävas, transporteras, personalen i gruvorna ska transportera sig till och från jobbet etc

Så utan att grotta ner mig i rapporten sågar jag den som orimlig.
 
Det är nog ”förbrukning” efter själva tillverkningen.

Dom har även "valt" att välja bort att inte redovisa för brunkolet i elproduktionen ...
Jag kan bara inte fatta varför varenda jäkla artikel om elbilar måste överdrivas åt respektive håll ... Alla förstår och vet att elbilen är mera miljövänlig i långa loppet, men sluta för bövelen av att överdriva.
 
Bror Duktig i ett nötskal, dagens Katrineholmskuriren, citat:

"Men förra året rullade så många som 88 000 bensin- och dieselbilar vidare i andra länder sedan de exporterats från Sverige.
Ser man till Sveriges chanser att uppnå klimatmålen, och delmålet om en fossilfri fordonsflotta 2030, är det goda nyheter. Trafikanalys konstaterar att tillväxten av bensin- och dieseldrivna bilar minskar tack vare exporten.
Men vilka blir konsekvenserna om utsläppen flyttats till andra länder när fossilbilarna exporteras? Växthusgaser bryr sig inte om nationsgränser utan påverkar klimatet oavsett från vilket land de släpps ut. Enligt Maria Börjesson, professor vid VTI, statens väg- och transportforskningsinstitut, är det svårt att bekämpa utsläppen globalt genom att sätta nationella mål."
 
Vet man att bilarna rullar vidare i det nya landet? Jag trodde de tjänstgjorde som containrar för att föra ut elektronikskrot till barnen i Ghana och Nigeria.
 

VW räknar med att priserna på batterier kommer att halveras innan 2030. Dvs man får dubbelt så mycket batterier per krona som idag. Kombinerat med utbyggda laddnätverk så är det sannolikt att räckvidd inte kommer att vara ett särskilt stort problem för elbilar 2030.
 
Nyheter
Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Back
Top