Spännande att en del gärna köper hojar som man tar ut maxeffekt ur kontinuerligt på bana hellre än söndagskörda sporthojar. Tror man att en banhoj slits mindre än en hoj som körs på gatan är man ordentligt lurad eller så har man själv en banhoj som man vill sälja på nån stackare.
En hoj är en förbrukningsvara. Lager, bussningar, koppling, vevstakar etc har normalt en livslängd som inte är oändlig. Självklart kan man dimensionera för evig livslängd men det är nog alla överens om att det inte gäller sporthojar i någon mån.
Givetvis kan man hålla liv i en banhoj väldigt länge men då får man också sköta underhållet på den. Detsamma gäller gathojar men där blir intervallet för renoveringar betydligt längre.
Givetvis kan man köra sönder en hoj på gatan med. Men vissa hävdar att huligankörningar bara sker på gatan. Samma huliganer misshandlar garanterat sina hojar på bana med.
Tack. Ibland känner jag mig så ensam, så ensam
