Ducatin Drar ur batteriet på en vecka!

Teggan

Ny medlem
Gick med
13 May 2010
Ort
Katrineholm
Hoj
-03 Ducati Monster 620 sie
Jo jag har ett problem med min Ducce då den drar ur ström på en vecka!
Det låter då och då om hastighetsmätaren och har testat kretsarna från hastighetsmätaren till batteriet men utan resultat!? Det är ett knarrande ljud från hastighetsmätaren. Behöver jag byta ut den eller är det någon som vet något annat som det kan vara. Trodde från början att det var batteriet som inte laddade men det var det inte. Har köpt nytt batteri nu men det är samma fel!Batteriet laddar när den är igång!

Tacksam för hjälp!

Mvh Robin
 
mät dig fram till var det är. koppla in en multimeter vid batteriet och mät strömmen som hojen förbrukar när allt är avslaget. därefter kopplar du ur del för del (mätarhus, databox etc.). när strömförbrukningen dippar så har du felorsakande del, då kopplar du in multimetern direkt på strömförbrukaren för att vara helt säker.
 
mät dig fram till var det är. koppla in en multimeter vid batteriet och mät strömmen som hojen förbrukar när allt är avslaget. därefter kopplar du ur del för del (mätarhus, databox etc.). när strömförbrukningen dippar så har du felorsakande del, då kopplar du in multimetern direkt på strömförbrukaren för att vara helt säker.

Har mätt från mätarhuset och någonstans där emellan tror jag felet är. Har ström på även fast hojen är avslagen. Men lite ström ska väll gå till klockan t.ex?
 
Jag har ingen aning om dina el kunskaper men jag sticker in huvudet ändå med ett litet förtydligande. Spänning (V) mäts parallellt med tex batteriet medans ström (A) möts i serie med kretsen. altså du får lyfta av en kabel och koppla in multimetern i kretsen.
 
Hur har du konstaterat att den laddar tillräckligt när den är igång?
Hur mycket ström tar den när "hojen är avslagen"?


Drar den ur batteriet (1) bara när du kör eller (2) även om hojen står stilla i garaget?

Om alt. 1 är det troligen något fel på laddningen.
Om alt. 2 - läckström. Mät enligt bild på länk för att se om det är onormalt.
(Tändningen skall vara avslagen) Läckströmmen <1mA. (eller några fler mA om du har klocka och larm aktiverat på hojen).

Metod för mätning av läckström

Felsökningsmetod vid konstaterad onormal läckström
 
Nyheter
En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top