Ducati 1098

Men det gär väl inte att köra runt på 5an ? Alla vet ju att en rad4a inte har något bottenvrid..:D :gnissla


Gör det inte !!

Helt plötsligt inser varför en Japansk plastraket är så j...a bra så du sväljer hela konceptet.
Du kan tom starta på 5:an
Den väger lika mycket har 25% mer effekt minst lika bra väghållning och bromsar.
Den stora nyheten är att den dessutom inte behöver ställa in ventilerna efter 30 mil :tungan dessutom går den aldrig sönder och om den mot all förmodan skulle gå sönder har du delarna inom 4 dagar.

Men man kan alltid måla K5:an i Ducati rött och få lite själ inbyggt så att säga.
 
Jo´rå.. Så är det.. Klart som korvspad att det är Ducati som snott designen från Yamaha.. Varför inte?

*Singelsving precis 916
*Underseatrör precis som 916
*Dubbla ljus precis som 916
*bakdelen delvis från 999
*sidokåpor från kombination SS/916/Supermono
*tanken från 999/916
*Instrumenten från D16 GP6

TITTA noggrant på tidigare Ducati modeller så ser man tydligt släktskapet.

Jag skulle snarare säga att 1098 och R1 -07 är snarlika i designen pga en anledning.. Det är en praktisk förpackning som är både snygg och funktionell.



Ungefär som glidare...för ett otränat öga ser dom alla likadana ut i princip. Det är användningsområdet som styr utseendet.

Att ha redan existerande produkter som "referenser" under design processen är hur det funkar......rätt standard faktiskt.

Om man sen går in på detaljer och linjer så är 1098 och R1:an inte direkt lika någonstans egentligen, skiljer sig ganska rejält om man verkligen tittar. Om man räknar bort de uppenbara likheterna som ljuddämpare under sadeln och utformningen på framljuset vill säga...och det som sagt, behöver vi inte ens debatera om vem som var "först" och vem som "kom efter"


För övrigt tycker jag "gamla" R1:an är snyggare. Kanske är den nya färgsättningen som gör det, gör att hojen ser rätt slätrakad ut, "gäsp" typ.
 
Last edited:
Från www.1098-forum.com
Föraren klarade sig, hojen tog i ett träd och började brinna.
 

Bifogat

  • 131250554-S.jpg
    131250554-S.jpg
    51.8 KB · Visningar: 114
  • 131250514-S.jpg
    131250514-S.jpg
    53.3 KB · Visningar: 100
Nyheter
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

Back
Top