Drivpaket Suzuki Bandit 1200

Sajolle

Ny medlem
Gick med
27 May 2013
Ort
Avesta
Hoj
Suzuki Bandit 1200 01
Hej.
Jag har stött på ett stort problem som ingen, hittills, verkstad kunnat hjälpa mig med eller hört talas om.
Jag ska byta drivpaket och FÅR INTE BORT MUTTERN TILL MOTORDREVET!! Har prövat allt, värma, kollat att det är rätt gänghåll, mutterknackare med tryckluft och använt hylsa och en 60 cm långt spärrskaft (verktyg för traktor) lagt hela kroppsvikten (90 kilo) på skaftet men det som hänt är att hojen lyfte och röret som låste bakhjulet kröktes.
Kan någon vänlig själ hjälpa mig? Snälla!
 
Återstår väl bara att spräcka den? Dåligt med utrymme kanske men en dremel kommer kanske in?
 
Du har kollat att låsringen som sitter bakom muttern och är uppvikt mot kanten på muttern är utbockad mot själva drevet? Iofs fick jag nästan blodsmak när jag skulle byta på min numera sålda bandit1200.
 
Yes, kollat låsringen, så där är det helt ok. Men jag kan inte begripa hur den kan sitta så. Det blir nog som Widescreen föreslår, att spräcka den. Och hittills har jag varit farligt nära bråck, hjärnblödning och en konstant blodsmak :(:rodnar
 
Det är vanlig höger- fin-gänga som enklast tas bort mha mutterpicka (mot-urs). Värm till ca 90 grader om du ser spår av låsvätska.
 
Nyheter
Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Back
Top