Det Amrikanske mått systemet??

hugge

Gör som Kina köp Volvo
Gick med
16 Feb 2004
Ort
Solna
Hoj
Suzuki GSX 750
Finns det någon sida som räknar om deras mått till vårat mått system t.ex läng i cm??
som om man är t.ex 5`11`` vad är det i cm. Eller hur mycket en lbs och pond (hur det nu stavas) är i kg?? :va vore snält om någon vet :pannkyss
 
Amerikanarna håller på att gå över till det metriska systemet, det går inte fort, men dom närmar sig tum för tum...
 
GuW skrev:
Amerikanarna håller på att gå över till det metriska systemet, det går inte fort, men dom närmar sig tum för tum...
Har de inte gjort det sedan sjuttiotalet?
 
Esquire skrev:
Har de inte gjort det sedan sjuttiotalet?

Jo, och dom närmar sig fortfarande i tum, inte i cm....

Man tycker att det borde räcka att kracha en miljar-dollar rymdfarkost för att man inte kan med det metriska systemet för att någon ska ta beslutet att det är dags, men icket.
Tydligen så lärs det metriska systemet ut i skolorna, i ungefär två-tre lektioner som alla hatar, sen skiter lärarna i vilken enhet det måttsätts i.

Kanadensarna bytte, dom satte helt enkelt ett datum, och efter det bötfälldes företag som inte använde det metriska systemet, det fick följden att privatpersonerna blev metrifierade i smyg, eftersom dom var tvungen på jobbet.

ÅAS så är vi inte så jäkla duktiga heller, vad har du för storlek på däcken?
I cykelbranchen så så använder man millimeter på däcken, även om inte kunderna gör det, och då upptäcker man snabbt bristerna med tumsystemet, det finns ungefär tre olika dimensioner under varje tumbeteckning.

Ett 28" däck kan vara 622, 635 eller 642mm (642 är dock väldigt ovanligt)
Ett 27" däck kan vara 630mm, alltså större än ett 28", eller 609mm.
Ett 26" däck kan vara 584mm 590mm eller 559mm.
osv genom alla storlekar.

Dessutom envisas Gary Fisher med att kalla storleken 47-622 (samma som kallas 28 tum på tantcyklar) för 29" MTB

Tum är ingen måttenhet, det är bara en grov uppskattning!
 
Nyheter
En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top