Jag är helt på din linje. VI ska sätta gränserna, Bylingen ska se till att så få som möjligt överskrider dem. VI måste ställa krav på offentligt anställda, jobbar själv inom den offentliga sektorn (dock inte inom Polisen) och jag ställer gärna krav på mig själv o mina kollegor och jag efterlyser konkreta krav från allmänheten. Hur ska annars stat, kommun och landsting kunna veta hur befolkningen vill att vi ska utföra våra uppdrag?

Ngn skrev att man inte skulle prioritera småbrott.
Tycker precis tvärtom.
Det finns många som lever utanför lagen o lever på småbrott som dom hoppas att vi inte ska orka anmäla el att polis o åklagare tycker att man får lägga ner för stora resurser kontra brottet.
Man hör många som resonerar att det är inte lönt att anmäla,det läggs ändå ner.Dom har redan gett upp.Säger en hel del vart vi är på väg.
Tycker att det ska satsas på en nollvision mot kriminella liknande den dom hade i New York för ngr år sen.
Är rätt trött på att finansiera allehanda slödder via försäkringspremier,skatter mm