Dags att bygga monster LC4

jansa

Medlem
Gick med
31 Jul 2012
Ort
Åstorp
Hoj
Ktm 640 supermotard -03. ktm 525 xc quad -2011
Efter många år av velande/letande/frågande
Så damp där ner ett paket från Tyskland idag
Fick mitt stroker/bigbore/high compression kitt

82mm vev.
105mm borr
12,5 i komp

Har även Akrapovic helsystem
41mm keihin som ska bli 43mm
Toppen är nere hos Erland Cox på Topplocksverkstan i Lund för lite masserande
Sen blir det en Factory supermoto msp1 kam
 
Last edited:
Stenkul äntligen en enstånkatrimtråd :banana

Större ventiler är nästa steg de får plats stora ventiler i 105mm borr:tummenupp
 
Det blir kul.... Jag har en sådan motor och den går vackert. Skall du kicka så hade jag valt elakare kan än msp1 (som är det elakaste som finns för autodekomp).
 
Se till att montera med rikligt med axialspel i ramlagren. 82mm vev flexar en del när man varvar....
 
Köpte för el-start :D
Har inte rätta tekniken att kicka .
 
Hur dålig/bra blir balansen i motorn med stroker veven och detta borr? Varför jag fråga är därför de inte gick köra kompisarens 01as 640/675cc den vibrereade något hutlöst. Men de va org vevstake/vev med större borr bara!
I den motorn satt vi in en vass kam Tornado III utan decomp men den gick att elstarta igång genom att först trycka in den manuella decompen och sedan halvsakta släppa ut den medans startmotorn gick. Så startade jag även min Husaberrg 650 som hade värdelöst svag startmotor.
 
LC4 motorn lider av underbalans redan från början så tyngre kolv och offsetvev gör bara saken värre. Säljs tyngre balansaxel om man vill från bla Josef.

Jag har provat att vikta upp med en massa tungmetall och kan väl inte säga att det var värt besväret.
 
Är det värt att köpa en tyngre balansaxel?


LC4 motorn lider av underbalans redan från början så tyngre kolv och offsetvev gör bara saken värre. Säljs tyngre balansaxel om man vill från bla Josef.

Jag har provat att vikta upp med en massa tungmetall och kan väl inte säga att det var värt besväret.
 
Är det värt att köpa en tyngre balansaxel?

Baserat på den 675a jag körde så skulle jag köpt balansaxel vad den än kostar. De gick bara köra den 1 mil sedan va klockspelet bortdomnat och fingrarna vita, de gick så långt att kompisen fick gå till docktorn med paketet.
 
Jag skickade min 768cc topp.till erland med ordern helt fria tyglar o fri.ekonomi. skickade mef.nya säten och ventiler modell mer än max.

Tja dyrt blev det o bra blev det inte så jag skickade toppen till en annan som plastade om insug o fixafe lite.

Fick helt plötsligt ett traktor vrid som dödade kopplingen vid 2000rpm o ett sjukt svar på gasen som en 2T. Detta är dock en yamaha stånka motor.

Tänkte bara att nämna besvikelsen över topplocks verkstan.
 
En sak som jag provat fram för att minska vibrationerna något är att jag gjort motorfästen i kolfiber. Fortplantar vibrationerna sämre än stål.
 
Är det värt att köpa en tyngre balansaxel?

Det beror på hur rik man känner sig och hur mycket man lider av vibrationerna.

Grundfelet är att motorn konstruerades som en 400cc enduromaskin från början. Således utrustades den med en balansaxel för en 89mm kolv. I takt med att motorn växte i både slag och borr så blev balansaxeln för lätt. Den viktades därför upp något när "HighFlow" motorn kom 03 men är fortfarande på tok för liten och lätt för att klara av att ge en rimlig balans till en 105mm kolv som hoppar upp och ned.

Det man kan göra är att:
1. Välja en så lätt kolv som möjligt.
2. Se till att veven är spot on när den byggs ihop
3. Vikta upp veven med tungsten för att ge balansaxeln en bättre utgångspunkt
4. Vikta upp balansaxeln
5. Byta motorfästen

3 och 4 är dyrt och arbetskrävande men det som ger mest så man får lite bestämma sig om ambitionsnivån.
 
Är det värt att köpa en tyngre balansaxel?

När det kanske är billigare med kastrering ?
En lantbrukare med tex smågrisuppfödning kanske kan ge ett bra pris. :)

Men är man tillräckligt tuff så behövs varken det ena eller det andra ! :7peta

Sätt du ihop den så märker du hur det går. Kan gå bra med lite flax ! :)
 
Last edited:
Sätt du ihop den så märker du hur det går. Kan gå bra med lite flax ! :)[/QUOTE]

Och skiter det sig så kan du sälja den som tjejhoj, de gillar ju när de vibrerar :tuttar:D
 
Jag lägger fredagen på att plocka min 660 SMS i bitar
29780717bbbd5abe73d181a7fdcd2c6c.jpg
7f7b5b9dfd6c5766dfefa787dea12b43.jpg
 
*/ ?>
Nyheter
CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Back
Top