Dagens Blocket! (mc-relaterat)

Tittade på Blocket nu på morgonen och reagerade på alla annonser från
MC KONSULT och ORDET Lagerrensning. Hur mår mc konsult? Är ekonomin i svajningn för kollar man deras säkert 100 annonser är det rätt så stora total summor dom vill ha in..
Känner ett flertal som köpt sina hojar därifrån som är nöjda samt att dom nämnt att det verkar att vara en välmående firma att lita på. Kanske misstänkt iofs idag med välmående firmor, med tanke på världsläget... ?
 
Tveksamt att det är så, med tanke på att han svamlar om både "220hk" och "230hk+" i texten.
Jag tror vi kan vara rätt säkra på att det är ett klassiskt fall av idiot.
Eller ett smart sätt få folk ringa och påpeka att det inte stämmer.
Och så kan man börja snacka.

Precis som annonsen "Nothing Sucks as Electrolux" fullt avsiktligt för folk skulle lägga märke till annonsen om Electrolux, skratta och prata om den med bekanta som dagens mest misslyckade annons.
 
Den del av befolkningen som utgörs av hojåkare är nog inte så priskänslig. Med tanke på vad en mc kostar idag är det inte längre ett billigare alternativ till bil, utan en hobby för de med stor plånbok. Folk som köper mc för 1-200' behöver knappast fundera över elräkningen.
Sen finns ju såna som kör hojar i tiotusenkronorsklassen, men vi är nog inte så många.
De flesta som åker hoj tillhör väl något slags medelklass och jo, även medelklassen berörs av räntehöjningar och elpriskris.
 
De flesta som åker hoj tillhör väl något slags medelklass och jo, även medelklassen berörs av räntehöjningar och elpriskris.
Vi får väl se när hojsäsongen drar igång på allvar i mars-april, med åtföljande annonseringar på Blocket o d. De senaste åren har det varit prishöjningar på 20-30% i flera kategorier, i alla fall de jag följer. "Coronapriser" har snarast inneburit kraftiga uppgångar och inte tvärtom som många hoppats på. Blir intressant att se om ökande räntor, inflation och elpriser kommer påverka. Om folk kommer lockas sälja den där extra hojen längst inne i garaget, som man egentligen inte använder. Eller om den får stå kvar några år till priserna börja gå upp igen. Myndigheternas utlovade elprisstöd kanske gör att priserna stiger, många får oväntade pengar som kan läggas på en ny hoj?
 
Den måste ju få mogna i ett hörn av garaget täckt av banankartonger och den där filten som hunden hade i bilen.
Det måste hinna ramla lite grejer på den, sidokåpor skall försvinna och däck skall vändas fel.

Môe jobb att få till rätt stuk.

Ni har båda så rätt så...
Det är det som händer med 90% av objekten

Man får hoppas att hundfilten kommer först, och att den är tjock nog att skydda från det som faller
 
*/ ?>
Nyheter
Sista dagarna för ”Early Bird”, Gotland Ring Bike Week!

Boka senast lördag 31/1 för...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Back
Top