johankjellgren
Medlem
Men denna ser ju iallafall liiite ok ut med färgsättning o linjer..
ja och just därför känns lite problemet riktigt så enkelt som det framställs
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Men denna ser ju iallafall liiite ok ut med färgsättning o linjer..
Trams.
Nej, jag tror du missförstår mig. Jag hade hoppats få svar av Gundj, men vi kopplar loss honom så länge.
Bättre att fråga dig, som tydligen har en Highland.
Bakgrunden är att jag för 10 eller så år sedan hade span på en Highland till ett aptitligt pris.
Alltså billig, men inte så billig att det bara var att langa upp pengarna direCkt.
Jag frågade en jag kände då vid den tiden - någon som konsultat lite åt det ursprungliga Highland och hade bra allmänkoll.
Han avrådde från köp. Han hade sett samma annons på Blocket, och menade (det är nu jag behöver hjälp) att maskinen var ihopplockad från delar som inte var avsedda att gå på gatan.
Som jag tolkade honom då handlade det om axlar i växellådan som var direkt- eller möjligen glidlagrade för att spara ytterligare vikt där dom egentligen skulle varit konventionellt lagrade.
Jag slog helt enkelt hojen ur hågen och har därför inte det exakta resonemanget klart för mig i efterhand.
Summan av kardemumman var dock att livslängden på dessa motorer skulle bli mycket begränsad, och att renovera dem nästintill omöjligt. Det var alltså inte det klassiska kolvproblemet från förstaserien, utan ett mer omfattande sådant - och därtill något som tillverkaren själv hade velat undvika eftersom dessa motorerna inte skulle ut till brukshojar.
Känner du igen något av detta? Det vore jäkligt trist om jag nobbat en Highland på Blocket helt i onödan.
Råkar ha en mkt tidig hoj samt två av de senare. Inget av det där stämmer. Det finns inte något glidlagrat. Allt är kul-/nållagrat. Däremot fanns det en hel del att gå över för att öka driftsäkerhet men lager var inte en sån sak. Såvadetmeddet.
Direktlagrade kamaxlar är standard i de flesta motorer. Men inte ens det lät man bli att nållagra..

Ja, jag säger inget!
My läpps är sealed.
Det är Gundjs drag nu.
Jag har inte hört mycket som är bra, och även väldigt vidsynta jag känner har sågat den, men du har alltså tre Högländare!![]()
Nu steg du lite i mina ögon!![]()
![]()
![]()
Råkar ha en mkt tidig hoj samt två av de senare. Inget av det där stämmer. Det finns inte något glidlagrat. Allt är kul-/nållagrat. Däremot fanns det en hel del att gå över för att öka driftsäkerhet men lager var inte en sån sak. Såvadetmeddet.
Direktlagrade kamaxlar är standard i de flesta motorer. Men inte ens det lät man bli att nållagra..
Okay, då har jag missat en Highland. Surt.
Men nej. Den var för dyr. För mig. Just då.
Det var väl därför jag frågade om råd isf köpa från höften, som vanligt.
Hade jag köpt den hade jag tvingats stryka flera resor.
Och, köra trots allt roligare än äga.
En gång i tiden var min projekttråd om min första Högländare fulltecknad med bilder. På något vis försvann dessa från sidan och tja, nu är det mest text.
Bekymret till del är väl att Highland har en tvåcylindrig enduromaskin för framdrivning och ska skötas därefter. Det begriper inte alla ägare. Min äldsta har bara gått 2000mil men SKF har fått leverera nya lager en gång redan.

Tråkigt om vi alla skulle ha de könlösa japsmaskiner som är "bäst" enligt majoriteten.![]()
Mångfald före enfald!![]()
Det finns de som börjar köra Toyota-kombi redan som 30-åringar. Lill-gamla.
Obegripligt att man inte besiktigar innan försäljning. Att kunna skriva nybesiktigad i annonsen höjer ju priset ett par tusen utan vidare, och ger betydligt fler intresserade köpare. Men behöver man registrera om den för att man byter till solosadel?Besiktning inga problem? De kanske frågar var han tänkt ha passageraren? Annars är det reg-besiktning.
Du rackar alltså ner på något du inte vet något om eller möjligen hört från någon på 80-talet.
SH jajjamen.
Det är nog bara i någon förvrängd värld som man drar alla produkter över samma kam.Men det finns säkert en anledning till att italienska, franska och även engelska produkter inte förknippas med kvalitet. Varför skulle motorcyklar utgöra ett undantag?
Ok. Men jag är inte ensam om dessa åsikter.Det är nog bara i någon förvrängd värld som man drar alla produkter över samma kam.
Eftersom jag jobbar och har jobbat länge med engelska, franska och italienska högteknologiska företag så tar jag mig rätten att säga att du inte vet vad du snackar om.
Det finns de som börjar köra Toyota-kombi redan som 30-åringar. Lill-gamla.

Ok. Men jag är inte ensam om dessa åsikter.
https://www.expressen.se/motor/nu-ska-vi-lita-pa-franska-bilar/
https://teknikensvarld.se/nyheter/bil-och-trafik/franska-bilar-har-minst-andel-nojda-kunder-122110/
https://www.motormagasinet.se/article/view/411499/flest_fel_pa_svenska_och_franska_bilar
Däremot verkar det gå åt rätt håll, möjligen beroende på allt större samarbete mellan biltillverkarna. Och att allt mer av tillverkningen sker maskinellt, av robotar. Vissa franska bilar har ju idag motor från Toyota, vilket borde lyfta kvalitén en del.
Och vissa tyska o svenska bilar i premium klassenhar franska motorer![]()
|
|
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours
Pressrelease från Bridgesto... |
|
|
Publikrekord under World Ducati Week
Ducati slog publikrekord un... |
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |