Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Möjligt att du har rätt, Kawasaki är det märket som varit minst intressant under min 25 åriga karriär, så tyvärr kan jag inte svaret.Ok, var det inte sketen 12 ventilsmotor, allmänt tung och vattenkylning på dem.
På en nakenhoj av den här typen får motorn gärna vara luftkyld och det är den på cbx 1000.
314kg och kardandriftOk, var det inte sketen 12 ventilsmotor, allmänt tung och vattenkylning på dem.
På en nakenhoj av den här typen får motorn gärna vara luftkyld och det är den på cbx 1000.
Hur vet du att den var snorkall? Den var snygg och frän.
Han som har byggt den och antagningsvis kör den vet nog vad han gör.
De där är svåra att få tag i. Mycket eftertraktade av samlare. Man måste annonsera efter dem om man vill komma över ett exemplar, de är nästan lika populära som Yamaha SR250.Någon som ska gifta sig/fyller jämnt? Eller skvatt galen?
View attachment 503016
Det är väl kod för "Yamaha SR250" som används i samlarkretsar för att flyga under radarn när man letar objekt så att inte mugglarna ska lägga sig i?Någon som ska gifta sig/fyller jämnt? Eller skvatt galen?
Ett av de härligaste motorljud jag hört var en CBX dragbike på Mantorp för 30+ år sen. Den både jobbade och varvade så jag började fundera på torsionssvängningar i vevaxeln.Det vet jag inte.
Däremot tvekar den på första rycket i rullen som om den antingen är kall, avsvalnad eller inte bestyckad efter sitt insug/avgas.
I grund och botten handlar det dock om att jag gillar ljud från motorer som arbetar, men avskyr tomvarvande.
En förvärvad aversion från ändlösa nätter på MC-campingar.
Urk! Ja, du ser....Det också314kg och kardandrift
Första året var förgasare, sedan insprut.Urk! Ja, du ser....Det också
Det var visserligen lite coolt att de byggde en 6a, men vilket lok. Insprutning hade de å väl, lite unikt också. Måste varit otroligt simpel dock.
De där är svåra att få tag i. Mycket eftertraktade av samlare. Man måste annonsera efter dem om man vill komma över ett exemplar, de är nästan lika populära som Yamaha SR250.

Ok, var det inte sketen 12 ventilsmotor, allmänt tung och vattenkylning på dem.
På en nakenhoj av den här typen får motorn gärna vara luftkyld och det är den på cbx 1000.
Honda's MC är ju kända för att kunna köras långt och länge!Fierbösden har nått marketplace. Den har gått tio varv runt jorden. Långt!View attachment 503056



Men han fick modellnamnet rätt till sist!Fierbösden har nått marketplace. Den har gått tio varv runt jorden. Långt!View attachment 503056
Handla på egen risk lixom.Tur att det verkar ha gått bra för snubben iallafall...
Jag crasha på hojen och har inte råd fixa den Jag tror att motorn och röret klara sig fint från crashen.
https://www.blocket.se/annons/uppsala/suzuki_gsxr_600/1401218893
![]()

|
|
MotoGP-säsongen avslutas i stor stil
Den traditionella finalbild... |
|
|
Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024
Är din KTM bland dem som sk... |
|
|
Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN
Pressrelease; Visby, 2025-1... |
|
|
2026 års YAMAHA XSR900 GP
Yamahas Sport Heritage-seri... |
|
|
Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger
Yamaha Motor firar sitt 70-... |
|
Smarta garageprylar från IVON!
IVON motorcykellyft, 450 ki... |
|
|
|
Med ny V-twin och monocoque-ram
Ducati presenterar nya Hype... |
|
|
Slutstrid i MotoGP
MotoGP-säsongen börjar lida... |
|
|
CFMOTO V4 SR-RR
CFMOTO presenterade sitt pr... |
|
|
Honda V3R 900 E-Compressor
Honda V3R 900 E-Compressor ... |