Dagens bild

View attachment 515714Slutkört för x antal veckor…
:(
Var rädda om er därute!

Killen säljer grisen och skalar ner.
Då smäller det!

Ja ja, du hade ändå finstrumporna på dig när sjukvården satte klorna i dig. Man får glädjas åt det lilla.

Krya på dig, lyssna på fysioterapeuten och jobba med rehabövningarna.
 
"Bara" något ligament som tog stryk eller bröt du något ben?
Spiral-fraktur på skenbenet som har spikats/skruvats ihop (op) och ytterligare en fraktur i fotleden men det satt ”rätt” o behövdes inte skruvas ihop.
I övrigt allmänt blåslagen.
Går på spännande tabletter nu…
:jisses
 
Man kan fan inte lita på att det inte sitter en bom eller rostig kedja på skogsvägar numera. (Eller en danskjävel som satt upp gigantiska fartgupp på en grusväg långt från mänskobyn).
Fy fan va tråkigt! Är det minst 6 veckor ur sadeln som gäller nu?
Tre veckor med gips initialt sedan beror set på hur läkprocessen gått. Spiken/skruvarna får nog hänga med så länge jag lever…

Och fler kommer det att bli. Människor på landsbygden har ju få möjligheter skydda sig mot kriminella mer än spärra vägen för att i varje fall försöka bli kvitt de bilburna.
Har själv sett en motordriven bom ca 15 cm x 15 cm fyrkantsbak på landet till vilken det fodrades en kod för att bommen skulle dras undan av bommaskineriet.
Från bommen var det ca 1km skogsväg till bondgården i skogen dit vi skulle.
Den här bommen satt dock på en raksträcka. Så inga problem se bommen.

Har du någon möjlighet klaga på brist på varningsskylt ?
Eftersom jag larmade 112 så kom även farbror Blå till olycksplatsen och hade förhör samt jag fick blåsa. Tom de reagerade på att bommen var ”lite speciellt” placerad.
 
"Bara" något ligament som tog stryk eller bröt du något ben?

Bara ligament? Jag bryter hellre ben än skadar ligamenten.

Benen läker snabbt ihop och sedan fungerar allt som förr igen, avslitna ledband läker aldrig ihop och sjukvården är inte så pigg på att montera in nya heller.
 
72981175669c143d0c9d2c0c196195fc.jpg

c0f3872746f2284f559a40125006d151.jpg


Sååå najs hoj, dessutom med duktig förare som gav järnet!

Och ljudet!


Med vänlig hälsning,
 
Jag är en människa på landsbygden. Inte haft några problem med folk som kör på mina vägar. Men jag kanske bor för långt bort för att lata rövhål från stan eller polska byggfirmor ska komma o dumpa skit.
Det hjälper mot brottslighet om fler bor på landet. Inte bara kommer och stjäl våra svampar och bär och röstar på Miljöpartiet.
Skulle aldrig få för mig sätta upp en bom. Dom kostar en massa pengar plus ett besvär varje gång man ska in o ut. Man får ha stora problem eller vara en riktigt ogin fitta om man ska orka med sånt.
Inte så långt bort att du vågar tala om var du bor ! Inte ens landskapet.:7peta
 
Inte så långt bort att du vågar tala om var du bor ! Inte ens landskapet.:7peta
Jag tror min nummerskylt syns överallt på mina foton. Men annars är adressen Elmhult 6, Markaryd. Lycka till. Stjäls min KTM får jag ÄNTLIGEN en anledning till att köpa en ny grushoj. Aset vill ju inte dö!!! Och duvhagel dödar inte över 15 meter va? Fast man har trång choke?
 
Vad jag menar är kom in på kaffe för fan! Jag har blivit nykterist av misstag när jag började gå ner i vikt så jag kan bjuda på whisky och rom med tror jag.
 
Inget hojåkande idag utan körde Cadillac till jobbet. Tillverkade dock lite snabbt ikväll en insats åt en jobbarkompis H-D då den har nåt Vance & Hines system som låter högt. Förhoppningsvis blir den besiktningstyst med denna insats och ljuddämparmatta.

20250527_205629.jpg
 
Tre veckor med gips initialt sedan beror set på hur läkprocessen gått. Spiken/skruvarna får nog hänga med så länge jag lever…
Jag hoppas du repar dig helt och hållet från det där. Jag väntar lite med att ställa mina dumma frågor om vilka boots du använde, vilka eventuella skydd du hade, och hur fort du körde. På grus kan allt hända, och blandar man in bommar så dramatiseras allt ytterligare. Hur som helst, ät bra, kolla på filmer och spela tv-spel så blir du frisk fort.

Vad jag menar är kom in på kaffe för fan!
Du vet att jag kommer på kaffe så fort jag bara får fingret ur och vågar mig ut på min långtripp till Tjeckien, förhoppningsvis redan i sommar. Jag ringer innan jag kommer och snor din KTM ;)
 
I söndags var den internationella Nissan Qashqai-dagen, vilket firades stort på Botkyrka "BMK" tillsammans med flera andra aktörer. Jag ställde ut min "Kashe" där (den vita) ;)

IMG_4807.JPG


Idag är det o andra sidan internationella skojardagen! Och det firar vi genom att helt enkelt inte alltid säga hela sanningen.

Hur som helst var jag och min långhåriga medhjälpare på BMK i söndags för att titta på och beundra alla möjliga motorfordon.

IMG_4794.JPG

Bl a dessa mystiska .. rullvagnar.

Crawlers lined up 01.JPG

Och rallybilar

IMG_4791.JPG

kolla motorn

IMG_4792.JPG

Mein gott alltså

IMG_4770.JPG


IMG_4777.JPG

.. och en massa andra wtf-saker helt enkelt. Jag trodde faktiskt att jag hamnat i paradiset, men så fick jag en hurring och en spark på smalbenet och det var dags att åka hem.

IMG_4785b.jpg

Nej, så nu jag tänker köpa ett sandtag / stenbrott långt bort från alla människor, bygga en liten stuga där och bo i fred med mina motorfordon i alla mina dagar. Där kan jag köra cross & enduro, skjuta och spela golf hur mycket jag vill, och beställa Foodora när jag blir hungrig.
 
Jag hoppas du repar dig helt och hållet från det där. Jag väntar lite med att ställa mina dumma frågor om vilka boots du använde, vilka eventuella skydd du hade, och hur fort du körde. På grus kan allt hända, och blandar man in bommar så dramatiseras allt ytterligare. Hur som helst, ät bra, kolla på filmer och spela tv-spel så blir du frisk fort.


Du vet att jag kommer på kaffe så fort jag bara får fingret ur och vågar mig ut på min långtripp till Tjeckien, förhoppningsvis redan i sommar. Jag ringer innan jag kommer och snor din KTM ;)
Jag vill med till Tjeckien. Den här jävla Norgeresan har blivit en total katastrof. Feber, snö och nu verkar soppapumpen på polarens 701 ha lagt av. På väg med trailer till Charlottenberg. Jag har sagt att jag ska gå över gränsen och pissa på Norge och sen åka hem.
 
Ja, det sa jag med när jag kom på sladd ur kurvan och något geni hade satt upp en vägbom strax efter (en skymd!) kurva!
:skrämd
Hann ta beslutet att det var nog bättre att bromsa omkull än att dundra in i bommen…
- Det är alltid klokt att bromsa omkull istället för att utmana solida hinder. Jag fick göra samma sak när en buss vänstergirade över min vägbana för ett par år sen. Du råkade dock värre ut.
 
Nyheter
KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Försvarsmakten väljer Yamaha XT250 som ny ordonnansmc

Yamaha Motor har vunnit en ...

Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Back
Top