Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Går det överhuvudtaget att köra utan dubb? Nya mjuka däck å lite lågt lufttryck?
Svaret finns i att jag startade den här tråden: https://www.sporthoj.com/forum/threads/snö-och-grepp.294229/Går det överhuvudtaget att köra utan dubb? Nya mjuka däck å lite lågt lufttryck?





Minns inte var jag läste det men det handlade om något MC-rally vintertid (as in samling för motorcykelåkare). Där beskrevs alla möjliga olika tillvägagångssätt att värma motorolja till arbetstemp på morgnarna. Han som använde en blåslampa för att värma block etc var inte så framgångsrik då han enligt uppgift råkade sätta eld på bensinslangen och fick hela hojen i lågor (eller ja, blocket blev kanske varmt ändå). Den som verkade ha den smartaste metoden var han som varje kväll, med varm motor, tömde ut motoroljan i en kastrull som han sen satte över öppen eld på morgonen och kunde hälla värm olja direkt tillbaka i motorn.Man kanske är lite gnällig över att man inte kan vara ute och jobba på vintern men man får vara glad att det inte brukar vara mycket kallare än -20°C.
Sibirien -57°C.
View attachment 493702
Såg ett filmteam i Sibirien som hade bilarna ståendes på tomgång över natten för att kunna åka vidare dagen efter.
Lokalbefolkningens motorvärmare är en vedbrasa direkt under motorn.
Minns inte var jag läste det men det handlade om något MC-rally vintertid (as in samling för motorcykelåkare). Där beskrevs alla möjliga olika tillvägagångssätt att värma motorolja till arbetstemp på morgnarna. Han som använde en blåslampa för att värma block etc var inte så framgångsrik då han enligt uppgift råkade sätta eld på bensinslangen och fick hela hojen i lågor (eller ja, blocket blev kanske varmt ändå). Den som verkade ha den smartaste metoden var han som varje kväll, med varm motor, tömde ut motoroljan i en kastrull som han sen satte över öppen eld på morgonen och kunde hälla värm olja direkt tillbaka i motorn.
Nej, den är snygg och rolig at köra.Tokyo oktober 2023 - en Tammer-hoj
View attachment 493760



|
|
Förarkurser på Nürburgring
Nu är datumen för båda föra... |
|
Brembo presenterar TrackTribe
Brembo presenterar TrackTri... |
|
|
|
21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026
Stora Motorcykelkatalogen 2... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!
Packa hojen, damma av hjälm... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!
Packa hojen, damma av hjälm... |
|
|
Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?
Rykten om nya klassiska Duc... |
|
|
Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?
Rykten om nya klassiska Duc... |
|
|
Äntligen!
Om du, som jag, ständigt åk... |
|
|
Missa inte förköpstävlingen
Jul närmar sig och även om ... |
|
|
Sista chansen!
Nu är vi inne på sluttampen... |