Dagens bild

Vägen på bilden är den blåa i kartan nedan. Går mellan Gunnarsjö och Stuvhult. Om du tar dig dit får du inte missa den lila sträckningen heller. Kinna/Örby-Torestorp-Älekulla-Gunnarsjö-Kungsäter-Karl Gustav-Nösslinge-Källsjö-Gunnarsjö.
Ingen bombarväg för den går genom bebyggelse och gårdsplaner och bitvis väldigt smalt, men magiskt kul om man tar det lite soft och gillar kurvigt och kuperat.
View attachment 473979
Aha, tack! Nu vet jag vilken väg det är! Har kört den innan, men då var den i så uselt skick att man fick sänka till 40 km/h, om jag minns rätt. De övriga har jag kört några gånger. Helt underbara!
Då måste man ner dit snart igen då. ???
 
9cb7082205e605ebc0df89f0500dc9a9.jpg

Rastade och tankade en av lillhojarna. Mycket belönande att köra!
 
På semester, denna semester fick två hojar följa med. Har lossat dom från släpet nu och tanken är att grabbarna ska få köra här och så ska jag försöka åka lite grusvägar omkring Holm, Sundsvall.20220718_155428.jpg
 
Trevligt garage! ?
Schysst garage! :tummenupp
Vi verkar ha olika smak vad gäller hojar, men andra saker mer gemensamt.
Jag har fyllt på "prepper-källaren" infört kommande varma period :)

View attachment 474144

tack, inte bara mitt garage då, delar det med ett gäng andra men det är definitivt ett väldigt trevligt garage!

@hannuse ölen har vi definitivt gemensamt. Gillar normalt sätt mest ”vanlig öl” och är ganska ointresserad av dubbelhoppade ipor, suröl och annat deppigt men just Pistonheads öl är en bra kombo av god smak och bara ren jäkla öl. Har flat tire och haze lagern i garagekylen just nu.
 
Nyheter
Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Back
Top