Trodde först någon hade byggt om ett p-skott.
Mvh
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Måste vara brittisk.Det är inte varje dag man ser en motorcykel med en sån där ficklampsdubbelvaggram......när jag tänker efter så har jag aldrig sett en förut.
Dagen efter löning!!









Jag har passerat avfartsvägen mot Bjuröklubb väldigt många gånger och tänkt att jag borde köra ut och kolla nångång, men har inte kommit mig dit än, kanske blir i sommar![]()
Bjuröklubbs fyr. Vackra skapelser.
Mvh
Jag har passerat avfartsvägen mot Bjuröklubb väldigt många gånger och tänkt att jag borde köra ut och kolla nångång, men har inte kommit mig dit än, kanske blir i sommar![]()
Köpte en moppe för ett antal år sedan. Kunde kanske vara kul en tur med likasinnade.Mopperally på Lidingö, i Djurgårdsstaden och på Östermalm idag. Ca 60 pers, en 5 milsrunda. Efteråt åkte jag en sväng till, 13 mil totalt. Askul! 4-pet manuell
View attachment 514019
View attachment 514018
View attachment 514020
View attachment 514021
View attachment 514023
View attachment 514022
View attachment 514024
View attachment 514025
Min DT
En gammal bild, nu ännu fler evenemang. Stort i hela landet. Ca åtta är i Stockholmstrakten om man även räknar in Norrtälje och Nynäshamn
View attachment 514028
Ja, jag gillar det. Jag gillar egentligen inte människor i flock men efter tre mopperallyn med 40-60 pers så är det tydligt att de som kör moppe tycker att det är roligt, de är sociala och lättpratade, allt funkar och allt är ok. Vissa trimmar mycket och några mindre. Att åka ihop funkar ändå.Köpte en moppe för ett antal år sedan. Kunde kanske vara kul en tur med likasinnade.
Moppe när du har kört hoj var fan det tråkigaste jag gjort.
Körde 5mil sålde sedan aset
Moppe var sjukt kul mellan 11 och 14 års ålder. Efter det var det meh och nödvändigt ont för ungdom på landet året runt tills åldern 17 år och 9 månader uppnåddes - på dagen. Då ställdes moppen bort och såldes våren efter.
Någon gång har nostalgiska känslor uppstått för första moppen som köptes av en granne för 300 kr när jag var 12. Lovade morsan att bara köra i skogen och ha hjälm (JOFA hockeyhjälm) på mig. Yeah right.
![]()
![]()
Även om den var gjord för vuxna så är det 0 kul idag. Ungefär som att köra de 125-or som man tyckte var så jäkla fräna när man själv var 15… nu är de meh även de. Och små. Men moped, nope inte för mig.
Men man FÅR tycka om dem om man vill. Whatever floats your boat, som jänkarna säger. Bara du är glad är jag glad.
Mvh
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |
|
|
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige
Äntligen är frågan om vem s... |