Däckval för SMC Sport

mlindebor

Ny medlem
Gick med
25 Feb 2012
Ort
Stockholm
Hoj
Fireblade - 09
Flyttat från Raceforumet

Har åkt en del med SMC steg 4 och tänkte gå vidare till SMC Sport.
Då jag kört med SMC har jag ingen susning om mina tider på olika banor.
Har två uppsättningar fälgar till min Fireblade och på standardfälgarna tänkte jag ha Sportsmart2 för gata och på bana när det är <15C (eller blött).
På det andra fälgarna tänkte jag ha något lite aggressivare utan silica men som fortfarande greppar efter ett par varvs uppvärmning.
Har tittat på Pirelli Supercorsa SP, Dunlop GP Racer D211 S/E eller möjligen Metzler Racetec K3. Hitintills känns Dunlop som det naturliga steget. Men om första passet kl 09:00 har 10-12 grader för att sedan stiga till ca 16-18C, fungerar Dunlop D211 då, eller vad är mintemperaturen för dem.
Skulle uppskatta lite kommentarer.

Micke
 
Jag har inte använt Dunlopdäcken men de andra. Däcken funkar i alla temperaturer du nämner. Utan däckvärmare måste man ju självklart tänka på att ta det lugnt i början för att värma upp dem. Det funkar också med däckvärmare, helst en sån som du kan ställa temperaturen på till kanske en 60 grader eller så.
 
Superstock-rekordet på Isle of Man är satt på D212 Gp Pro.. Borde duga även för dig och mig :) (om du vill åka Dunlop dvs)..

Jag tänkte testa Supercorsa-däcken i år, många som talar gott om dom.
 
Tack för alla svar. Undrar varför många talar om D212 GP Pro när mitt förslag är GR Racer D211. Är de en mitt förslag en äldre variant? När jag tittar på Dunlops hemsida så förefaller de vara mer gatbetonade. Jag tänker åka utan däcksvärmare och har inga raceambitioner utan åker för att ha kul.
 
Nyheter
KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Försvarsmakten väljer Yamaha XT250 som ny ordonnansmc

Yamaha Motor har vunnit en ...

Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Back
Top