Däckvärmare i Sthlm området

Fighter

Ny medlem
Gick med
25 Sep 2004
Ort
Mitt i stan
Hoj
Aprilia superbike RSVR 1000, Aprilia 125:a korvmojsmoppe.
Vart kan man få tag på bra och hälst billiga däckvärmare i Stockholms området? Vilket märke/modell är att föredra samt pris på dessa?
/Fredrik
 
Osså har du såklart RoLLERs, men vi har inga på lager. Ring om du undrar nåt.
 
Har kollat runt lite på nätet nu och sett att det finns lite att välja på om man säger så. De flesta värmarna verkar värma till ca 80 grader och dra 800 watt. Men sen finns det vissa som värmer till ca 95 grader och drar 1200 watt, dessa ligger högre i pris. Vilka ska man välja? vilket är bäst 80 eller 95 grader?
 
Jag testade mina nya värmare från NGC-RACING i går på Anderstorp och de var riktigt bra. Bra kvalité på tyg och kardborre samt skönt att kunna ange själv och hela tiden se däckens temperatur :)
 
Jag testade mina nya värmare från NGC-RACING i går på Anderstorp och de var riktigt bra. Bra kvalité på tyg och kardborre samt skönt att kunna ange själv och hela tiden se däckens temperatur :)


De såg fina ut. Hur många watt är de på? tog de lång tid för dem att värma upp däcken till 90 grader?
 
De såg fina ut. Hur många watt är de på? tog de lång tid för dem att värma upp däcken till 90 grader?
Har dem inte här, ligger i garaget, så jag vet inte hur många watt de är på men det kan säkert Bingo eller Hannez svara på.
Värmde bara mina däck till 70 grader och tänkte inte så mycket på om det tog tid eller inte eftersom de alltid hade rätt temperatur varje gång jag skulle ut och köra.
 
De såg fina ut. Hur många watt är de på? tog de lång tid för dem att värma upp däcken till 90 grader?
925 watt är de på. 500 på bakvärmarn och 425 på främre.

Man kan inte ange vilken tid det tar att värma upp dem till ett visst gradantal eftersom det helt beror på hur varma de är från början. Det är skillnad på att värma dem en stekhet dag i början på augusti, när luften dallrar i solhettan, och en svinkall aprildag med duggregn och snålblåst. De är genomvarma, till skillnad från bara varma på ytan, när ekerfälgarna känns varma. Det kan ta allt från 30 min till över en timme. Vind har en starkt avkylande effekt.
 
*/ ?>
Nyheter
Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Back
Top