Däckslitage på Gotland Ring

Gammalågalen

Med lem
Gick med
13 Jul 2004
Ort
Älta
Hoj
Sucka DR650 vinter-ök, Traja TT600 03
Kanske inte är så himla intressant egentligen, men jag vill ändå fråga.

Var på Ringen och kanade runt i söndags och det gick ju alldeles utmärkt. Det underliga var det sätt på vilket däcken slets. Normalt ser jag efter ett pass de vanliga "korvarna/fransarna" av överhettat gummi längst ut på kanten och ytan strax innanför har det typiska vågmönstret tvärs rotationsriktningen från pådrag under nedlägg.

Icke så denna dag. Däcken, Pilot Power, kändes lika varma som på Åsen senast, lufttrycket var ung. som då och samma fjädringsinställningar, etc. På kanten såg ytan ut som ny (jag lovar, att jag använde hela sulan) och endast minimalt med ax-vågor. Var aldrig några problem med greppet. Vad är det som händer? :confused: Någan annan med erfarenheter från Ringen?

F.ö: Satan i gatan vicken nice bana :tummenupp (även om det mesta runtomkring fortfarande saknas). Åk dit å prova. Vi var som mest 10 hojar, så nog fick vi körtid så det räckte och blev över!

/GoG
 
Körde oxå där med Power-däck på SH-körningen.

Upplevde precis samma slitning!
Jag var riktigt nöjd med Powerdäcken alltså, kommer nog bli fler sånna när ekonomin tillåter! =)
 
oFFkeFF skrev:
Olika banor, olika inställningar..

Vet, att det borde vara så, men eftersom jag bara är en glad amatör, så pillar jag inte på den inställning jag har hittat och trivs med. Tror mera på själva beläggningen (2 veckor gammal på norrslingan) som orsak, fast vad vet jag, mitt gamla bladefucko? :kocko

/GoG
 
Nyheter
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”

Harley‑Davidson drar igång ...

Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Back
Top