Däckfirmor i Umeå

Bucho skrev:
2060012 Vilken däckfirma är bra för oss mc-folk? Dvs bra priser och är villiga att skifta däck? :confused: :)

Jag beställde från www.mcdackonline.com . 1275kr för ett Metzeler Sportec M1 190/50-17 fraktat hem till dörr.

Skifta gör jag gratis på klubbens däckmaskin :tummenupp
 
Bucho skrev:
2060012 Vilken däckfirma är bra för oss mc-folk? Dvs bra priser och är villiga att skifta däck? :confused: :)
Jag har handlat en del däck på däckia teg. De är mycket prutbara om du kollar vad däcket som du vill ha kostar på nätet så kan du komma i närheten av det. Snabb leverans, det tar bara nån dag. Jag har lagt om däcken själv. Får du problem så är de mycket hjälpsamma, jag tror dock inte de vill ha in en hel hoj. Har man slangfälg så brukar det inte vara nåt problem, kör man däremot slanglöst så kan det ibland vara problem att blåsa däcket över kanten vid hemmaomläggning.
 
Schvidja skrev:
2061602 Jag har handlat en del däck på däckia teg. De är mycket prutbara om du kollar vad däcket som du vill ha kostar på nätet så kan du komma i närheten av det. Snabb leverans, det tar bara nån dag. Jag har lagt om däcken själv. Får du problem så är de mycket hjälpsamma, jag tror dock inte de vill ha in en hel hoj. Har man slangfälg så brukar det inte vara nåt problem, kör man däremot slanglöst så kan det ibland vara problem att blåsa däcket över kanten vid hemmaomläggning.

Gubben Allansson på HB-Däck kan ta hem MC däck oxo, när jag kollade fick jag ett mycket bra pris, men så har jag jobbat med honom tidigare oxo..

Så kolla priserna själva, dom kanske är dyra i vanliga fall...
 
Aprilia / Guzzi / SnowHawke - Roger på Västerslätt kränger ju oxå däck.
Köpte mina Dunlop och fick dem monterade hos honom. Nemas Problemas!
Går säkert att göra nåt bra "deal" där!
Tel: 090-773663 mob:070-3473663
adress: Vallmovägen 55
Ciao
 
Är det någon som vet om Umeå-MC tar hem, säljer, byter däck?

Jag tror jag såg honom ute på provkörning i dag, det såg svalt ut....
 
Tryggerz skrev:
2142776 Hur lång tid tog det från beställning till dörr??

En knapp vecka...vet inte om jag hade tur eller om de alltid är så snabba.
 
*/ ?>
Nyheter
Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!

Den 3-5 juli slår vi upp po...

Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Förarkurser på Nürburgring

Nu är datumen för båda föra...

Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Back
Top