Däckens bredd/profil vid regbesiktning?

Dracke

Ny medlem
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Sverige
Hoj
nej
Om det står däckmått i registreringsbeviset och måtten skiljer sig en gnutta på hojen. Är det petigt på den punkten vid en registreringsbesiktning?

Eftersom hojen omregistreras så borde dom ju inte bry sig om vad det står i de gamla regpapprerna? Om däckens mått nu inte utgör några problem förstås. Har jag rätt eller har jag fel? :confused:


Tacksam för svar
 
nja, en dimension bryr dom sig absolut inte om iaf. Sen vet jag inte. Senast när jag körde till besiktningen med bredare än i papprerna så ändra dom bara i papprerna :D

/ Hannes
 
De skiter oftast fullständigt i det. Det är till och med många motardsnubbar som har 18/21 i regbeviset men besiktigar med 17"
 
Det är väl REGbesiktning frågan handlade om? Inte den vanliga återkommande besiktningen hos SBP?

Regbesiktning är väl lite annorlunda? Jag är själv lite intresserad av detta då jag uppgraderat hjul, gaffel och bromsar. Kan man regbesikta in dessa förändringar utan att behöva ha E-märkt ljus överallt och fickan full med typningsintyg och hållfasthetsberäkningar?
 
Det skiljer också på om man har helfordons typad hoj eller inte.
De flesta hojar i Sverige är inte heltypade så då kan man besiktiga med vad man vill (så länge mönstret är godkänt)
:)
 
Så vitt ja vet så när de gäller REGbesiktning så skall allt vara i orginalutförande. om man skall vara petig så får inte de vara andra blinkers, slip-on tonad ruta eller nåt... allt skall vara i orginal utförande.

Reg bisiktade min hoj för 1 månad sen, å min erfarenhet så verkade inte besiktningsmannen bry sig särskillt mkt... de ända han gjorde va att skriva av däckdimentionerna å titta på mitt fhartzugbreif att dom stämde...
så tydligen när de gäller däck så va besiktningsmannen noga me att titta att de stämmer me orginal, men allt annat verkade han inte titta på. (nu var allt oxå i orginal)
 
*/ ?>
Nyheter
Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Back
Top