CROSSPLANE-tråd - Allt om Yamaha R1 med Crossplanemotor

ca 50-60ggr per år ja. Det är bara att använda appen det är gratis men man måste betala in försäkring och skatt o sen får man tillbaka o sen får man betala in o så får man tillbaka osv lite mer jobb men billigare
 
ok jag får hel och halv icke avställningsbart för 15 resp 6 per år . Lär bli nåt av dom två alternativen för vet med mig jag orkar inte kludda med på o avställning.
 
ok jag får hel och halv icke avställningsbart för 15 resp 6 per år . Lär bli nåt av dom två alternativen för vet med mig jag orkar inte kludda med på o avställning.


är du 102 & kvinna ?

när nuvarande generation av R1 kom, skulle den kosta mig 18, nu kostar samma hoj 28 hos LF
 
120 & man
Fick pris på 21.8 hel/hel hos LF i år.
betalade 10.8 för samma sak hos LF förra året
 
skojar ni eller kostar det 28kkr att försäkra en R1 även för en vuxen människa ? (30+)

//K
 
Sporthojssegmentet skall dö - om LF får bestämma. :huvet
 
Hur har ni gjort som monterat Motocarbons race-kåpor på er R1a (09-14). Har ni bara borrat hål så skruvarna som håller avg.systemet passar eller har ni skurit ut en större bit på erat under seat cover?
372442b3540bedc3cec00d44b26c7046.jpg
 
Fick min försäkringspremie från Snygg Transa i dag - 4250 spänn trafik/helår 2009 års modell

46 år ung

rätt okej !
 
CRC - racekåpor

Är "sadeln" den som följer med CRC-kåporna? Jag gillar hur den verkar gå upp i framkant - gör den det eller är den en synvilla?

Är du nöjd med kåporna - kvalitet, passform, etc.? Vet du om originalsystemet får plats innanför?

Kan du rekommendera att få ECU:n flashad? Vad upplevde du var största skillnaden?
 
1. Är "sadeln" den som följer med CRC-kåporna? Jag gillar hur den verkar gå upp i framkant - gör den det eller är den en synvilla?
2. Är du nöjd med kåporna - kvalitet, passform, etc.? Vet du om originalsystemet får plats innanför?
3. Kan du rekommendera att få ECU:n flashad?
4. Vad upplevde du var största skillnaden?

1. Det är en synvilla, det är en stor glipa mellan tank och sadel. Plats för att man ska ha en tankkåpa eller större tank.
2. Nöjd med kåporna, väldigt lätta och lite väl tajta så glöm ett originalsystem. Blev en hel del filande trots allt, pga avgas-upphängningen, avgasröret och sidostödet som jag ha valt att behålla krävde en del. Blir ingen plats för originalhållaren för ECUn, köpte en ny för 120kr och modifierade den så den passar under vänster sidokåpa.
3. Ja, i mitt fall avstämd mot avgasrör och filter
4. Ingen svacka i mellanregistret samt mindre ryckighet, och bra med kraft samt relativt tyst, dock inte för Knutstorp
 
Nån som flashat sin orginalecu på crossplane yamma?

Rätt tidigt i tråden är det en diskussion om detta (se inlägg 24) och att deras hojar blev som en "helt ny cykel" efter flashning - Nu är ju detta inlägg ett par år gammalt och han kanske inte är aktiv på forumet längre, men kanske kan vara värt att slänga iväg ett PM ändå.
 
Apropå Flash-Tune

Jag och en god vän köpte Flash-Tune Remap Interface till våra hojar i början av året.
Efter det att vi flashat ECU-boxarna blev det helt nya hojar och detta är något jag kan rekommendera med varm hand till alla Crossplane ägare.

Mer info:

http://www.veloxracing.com/shop/fla...nterface-cable2012-09-25-22-13-06-detail.html

http://www.youtube.com/watch?v=ceS5CO4qVyM

Vi har utrustningen kvar, skicka PM vid intresse.

har du grejerna kvar?
 
Kåporna har bra passformen är kanske inte helt perfekt på underdelen kanske men det kan ha lite med Katen att göra. Den får plats men jag vet inte om kåporna klarar värmen med värme skydet monterat i kåporna. Lacken är i gat skick tanken tänkte jag bara lägga en tunn skumgummi matta runt som skydd. Har inte prov suttit den än då jag inte har monterat klart de nya fotpinnarna än. Sadlen kom med kåporna
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top