Cross/enduro-liknande för landsväg?

Nidhogg

Ny medlem
Gick med
23 May 2003
Ort
Peking
Hoj
KTM 525 EXC -06
Hallå.
Jag letar efter en motorcykel typ cross/enduro som är typgodkänd för körning på landsväg.
Är ute efter nån rolig hoj man kan leka med på sommaren, som man både kan åka på vägen samt dra upp i skogen om man känner för det.
Är det nån som har några tips i en normal pris-klass (dvs inte allt för snålt, men inte typ 50.000+).
Och jag vet om att man kan få Enduro godkänd för väg, men då måste man tävla , och det är väl inte det jag tänkte på.
Motorcykeln ska vara i området 125-500, alltså en relativt lätt sak som är hyffsat stark.

Yay, first porst :p
 
LC4 verkar lite väl kraftig och stor för lilla mig =)

Tack för länken Ghost, ska regga mig där också och fråga =)
Iaf, har läst här ett litet tag nu och det verkar ju himla trevligt så jag stannar definitivt :p
 
Ghost skrev:
Japp även enduro hojarna är gatreggade. :)

Seriöst? :)
För jag har kollat in deras 250 EXC/Racing, verkar himla vettig..
Vad tror ni blir bäst för en nybörjare som bara kört lite cross på skoj, 4-taktare eller 2-takt?
Det enda har ju varit att jag inte trodde att man fick köra dom på gatan pga att dom var enduro, men om det verkligen stämmer så verkar det ju helt klart intressant :D
 
Från -03 är KTM:s enduro hojar gatreggade vid leverans, iaf 4-taktarna, om 2-taktarna är det vet jag inte.
 
Du får køra enduro reggade hojar till och från tævling och træning.
Før att få køra en enduro hoj så måste du ha endurolicens, fixas genom svemo (1500 svenska dullars).
Før att få licens så måste du vara med i en klubb oxå (lokal crossklubb, FMCK lr likn.)

Jag har kørt endurohoj i 4 år nu, aldrig några problem med lagens långa arm, blivit stoppad ett antal gånger. Har kørt vældigt mycket gata och ænnu mer grusvæg, men jag anser att det ær tævling varje gång det ska grusas och SM:as :D ;)

Køra på væg, skulle jag inte rekommendera en 250 stroker iaf, allra helst till en nybørjare (om du nu ær det) eftersom det lætt blir 250'n som bestæmmer nær man tar ut den i skogen.
Dessutom blir det lite væl jobbigt (och ev dyrt) att ligga och nøta en stroker på gata, om man nu inte har en 500 som man drevar djævulen ur (och dom går som djævulen oxå)
Satsa på en 400 4T, bra mellanklass som klarar att hanteras både i skogen och som inte skæmmer ut sig på gata heller. Suz DR400Z (ev DR350), Yam WR400 (426,450) eller Honda XR400.
Hondan den minst extrema av dom tre, men alla enduromaskiner behøver underhåll i høgre grad æn landsvægshojar.
KTM, Husaberg, TM har alla 400 4T på programmet, men då børjar det bli extremare maskiner som kræver lite TLC før att øverleva, men å andra sidan ger vældigt mycket tillbaks.

Gatreggat ær gatreggat, med blinkers, hastighetsmætare och en massa annat junk som man inte behøver :D :tummenupp
Bra med licens om man vill køra tævling oxå, och det vill man, dte ær skoj :fakta
 
*/ ?>
Nyheter
Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Svensk auktion med tävlingshojar

Det svenska företaget Antiq...

Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter

Efter att Cruiser-programme...

Back
Top