Christoffer Bergman...

Kul :) Då blir det en klass till att följa!
Var tvungen att gå in och dubbelkolla så att det inte var ett Aprilskämt :tummenupp
 
Kul o höra :yoparty

Superstock körde han väl för något år sedan med bra resultat.
Dock kraschade han illa in i en berongbarriär.
Såg riktigt illa ut men han fick nog inga skador då.
 
Han kör Superstock 1000 nu i helgen.
Träning 1 låg han 11 och andra så låg 12a.
Blir mycket race att följa denna helg:yoparty
 
Meeeen så missade man det... :huvet Aja får se om det går någon repris senare. Kul att det gick bra iaf! :tummenupp
 
Snabba värmlänningar! :D

Snabba Yammor, 3-platsen till R1:an med så han sitter på Bra material, får han bara köra in sig som motståndarna redan gjort blir detta nog Riktigt kul!
 
Christoffer B är 17:e på första träningen på Assen, men högst toppfart, 290.
Det är fjång i grejerna.
 
Yes, mot Assen. Fler som är där/på väg dit. Vi är 4 st fr Kristianstadstrakten som strax kör. :tummenupp
 
Hmm..
Christoffer 6/10 snabbare i andra men tappade 2/10 mot toppen, och nu 21:a.
Finns konkurrens också.

Men toppfart nu 299, näst snabbaste 284.. man kan undra hur och var de mäter med tanke på att Guintoli var snabbast i SBK med 292..??
 
Det verkar ju vara hyfsat med pulver i gathojen (187-190 cavallos på bakhjulet i de bromsningar jag sett) och med Superstock-kitet är det nog runt femton till. Christoffer har inte officiell support från YME, men ändå god hjälp vid sidan om, så hans hoj lär gå lika bra som andra Yamaha.
 
Nu ser det ut att gå lite mer trögt, på Imola den här helgen alltså.
Kvalade ända nere på 22:a plats, dryga 3 sek efter..
:confused:
 
Back
Top