CDI till Yamaha DT 125

Bosshoss

Ny medlem
Gick med
3 Sep 2012
Ort
Göteborg
Hoj
Yamaha Dt
Hej,
Har kommit över en nästan ny 82 Yamaha DT. Eller den har stått i lada sedan det året iallafall. Kort sagt, hojen ser och känns nästan sprillans. Kul så långt. Allt ser nytt och fräscht ut men ingen.... just det gnista.

Provat att gå igenom alla kablar etc. All el verkar funka efter att ha monterat ett nytt batteri. Nytt sitft såklart, sedan provade jag med en annan spole jag vet funkar. No love...

Allt verkar som sagt normalt och schysst men mottar gärna stalltips. Är en färsking på MC.

Min idé just nu är att CDI-boxen tuppat av under årens lopp. Så är därför intresserad att köpa en som är fungerande och prova med.

Vare sig du har grejer eller heta tips så mottages det iaf tacksamt
 
ska du ha hojen som cross? isåfall kolla så "YPVS:en" fungerar som den ska (finns filmer på't på youtube så ser du vad jag menar). Sen tror jag att versionerna från år 1998 och neråt är strypta i kröken. Aja bara lite tips från en tidigare ägare av dt 125 r
 
Ok det tackar vi för! o visst ska de va cross. Men den här DT:n är från 1982 så har väl ingen yvps
 
Kanonbra jag har kollat med honom och den kan passa. Tack!

Någon som vet om det kan vara något annat än Cdi, spole och stift som kan bråka när det gäller gnista på dessa hojar? Tycker det är skumt att det bara pajat när grejerna på bara stått. Visuellt ser allt sprillans nytt ut
 
Nu är jag inte helt 100% säker så ta inte detta som:fakta.
Men går det inte ut 3-4 sladdar från generatorn varpå 1 är direktmatad till cdi´n, därefter spole o stift. Om så är fallet är det inget annat.
Eller jo dödarknappen o tändningslåset oxå, så värt o koppla ur om du inte redan gjort det. Inte allt för otroligt att det ärgat ihop lite.
 
Nyheter
Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Sommarauktion hos Antiqueweb

Svenska Antiqueweb avslutar...

HJC stärker kundrelationen

Pressrelease från HJC Helme...

Sportsterbygge i nästa nummer

I Allt om MC nummer 8 komme...

Dags för gräsgasa hos Hydet

Den 1 augusti kör Hydet MC ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Back
Top