CBR 125 -05, öka effekten?

grasloken

Ny medlem
Gick med
8 Jun 2008
Ort
Karlstad
Hoj
CBR 125 -05
tjena!

Jag har precis köpt en CBR 125 -05, och det är endast 9 kw på den.. Jag har kollat runt lite med folk, och dom säger att den inte finns någon strypning =(

om jag sätter på en effektdämpare, blir det stor skillnad i acc o så, eller är den marginell?

Tjipp!
 
ingen aning faktist.. annars plana, porta, annan förgasare? vad har du för toppfart min gör 130 riktiga kilometrar asså:)
 
Nytt rör/dämpare kommer inte ge någon vidare stor effektökning, men det kommer ge ett mycket bättre ljud.

Du kan byta kamaxel, porta insug/ut, större förgasare, komphöjning, större ventiler och/eller skaffa mer cc om det finns.
 
eller så köper du dig en riktig hoj! :tungan värt att fixa så jävligt för bara ett par häst extra! :rolleyes:
 
Byt cdi kan nog vara det biligaste och smidigaste att göra om man är ute efter en markant men kanske inte jätte skilnad på cbr :tummenupp vad jag har förståt så är orginal cdi:n strypt/inte optimal för att få ut den fulla efekten av elsystemet, rätta mig om jag har fel :tungan trimsystem finns ju men de brukar inte ge mer än max 1 hk, men de låter så fan mycket bättre :tuttar bästa du kan nog göra är bigbore kit med nya kammar och fögge troligtvis :yoparty sen kan man ta det till nästa steg igen med portning och turbo om man är tillräkligt kunnig för att få det att funka :tummenupp
 
Nyheter
Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Back
Top