Castrol POWER1 RS 4T Racing

NOMAD

Medlem
Gick med
17 Apr 2004
Ort
Landskrona
Hoj
BMW S1000RR
Hej,jag undrar om någon använder denna olja i sin maskin,och om det rekommenderas att användas i min R1a.Jag har alltid använt Motul 300v i mina maskiner,eftersom man kan köpa den för under 100kr litern är det kanske värt o börja använda den istället.Tacksam för svar
 
Är det ingen som kör med den oljan här?Hur ligger den till mot Motul 300v Factory line??
 
Vart hittar man den för under hundringen??

Tror att det var Castrol GPS som får kopplingen att slira har inte hört att power skulle orsaka någe sådant.
 
Vart hittar man den för under hundringen??

Tror att det var Castrol GPS som får kopplingen att slira har inte hört att power skulle orsaka någe sådant.

Samma här, det är den semisyntetiska GPS jag ibland stött på problem med. Inte RS.
 
www.mapodo.de Har oljan för 9,80euro,någon som kan svara om den går och jämföra med motul 300v factory line

Jag har kört några tusen mil på Castrol-oljan med en GSX R1000 -03 sedan den var fabriksny. Inga problem med kopplingsslir på den hojen. Vid något tillfälle har jag även kört med Motul 300V Factory. Det gick inte att uppleva någon skillnad i alla fall. När hojen såldes i somras med ca 3500 mil på mätaren var den fortfarande superfräsch.
 
Skulle inte tro det...

Näpp. Nån biltemaolja ska man inte hälla i dessa monstermaskiner! Inte heller ska man tjöra med vanlig 95 oktan, utan kort och gott. Det dyraste är det bästa!

I med den dyraste oljan, oavsett märke, alternativt ett märke du sett rossi och de andra stora killarna göra reklam för. Och glöm nu inte för bövelen att tanka V-power också!

:näsblod

Har hört att folksam har en hutlöst dyr försäkring. Någon som är intresserad?
 
*/ ?>
Nyheter
Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

Back
Top