CAD-program, vilket är bäst...

SStefan skrev:
Om det är dubbelkrökta ytor du skall göra = bilkaross, så är det Catia som gäller. Inte helt lätt att komma igång med.
Skall du göra övriga maskindetaljer så är det Pro/engineer (avancerat) eller SolidWorks (enklare) som gäller.

Lycka till

Bla. Audi TT är gjorda i ProE, så det är inga problem....
 
Chrille skrev:
Problemet i det här fallet är de dubbelkrökta ytorna som du behöver för ett sånt här projekt. Catia ska vara outstanding i det här fallet men inte ett program som du kan ta hem hur som helst, vad jag vet.

Stämmer. Ytmodulering i CATIA fixar dylika jobb. Risken är väl att du förutom mjukvara behöver en arbetsstation för 300 lax. Men vi har cirka 150 stycken här på jobbet.
 
hållundan skrev:
men det är ju en tjejbil :rolleyes:


Du vet ingen tjej som vill köpa min då... Ang. catia så ladda v4 & inte v5 då det är fett mycket svårare, bara ett tips :fatta!
 
Har Catia i skolan, det e kalas att jobba med. Ytmodelleringen kan skapa alla former man vill, sen så är FEM-delen mkt bra. Fast vem vill jobba med konstruktion? Det tråkigaste jag vet. Har gjort några jobb, bl a en sving åt ett mc-fabrikat. Det är inte min grej, fast jag e kung på det :tungan
 
..gibbs cad cam........... e vad vi använder oss av jobbar med solider..

men vi gör ju bara små prylar kåpor drivningar spjällhus etc...
 
*/ ?>
Nyheter
KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Back
Top