C unplugged

Markus

Gudomlig sporthojare
Gick med
12 Jan 2004
Ort
Area 08
Hoj
KTM
Verkar som det finns mycket skit att rota i bara man orkar och vill. :D

Centerpartiets ledning uppmanar nu riksdagsledamoten Abir Al-Sahlani att ta tjänstledigt utan lön från sin riksdagsplats. Abir Al-Sahlani är delgiven misstanke om brott i samband med Centerpartiets tidigare biståndssatsning i Irak, och en förundersökning pågår vid Ekobrottsmyndigheten sedan två månader tillbaka.


http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=83&artikel=5755309

Frågan aktualiserar förstås också vår ansvarslösa biståndspolitik, och kanske några andra frågor också när jag tänker efter. :gnissla
 
Problemet för centern är i stort sett inte enskilda klavertramp. Den politik man fört under alliansen är problemet, där många gamla hårt gnetande centerpartister inte längre känner igen sig.

http://www.svd.se/opinion/brannpunkt/centerpartiet-slopad-varnskatt-racker-inte_5963323.svd

Centern sitter och dricker kravmärkt Latte på hippa ställen i stan samt predikar om hur hemsk miljön är (det är den inte, undersökningar visar att den faktiskt är bättre än någonsin men det talas det inte om). För att kunna göra det har de hällt i sig laxermedel och ställt sig bredbenta över sina traditionella väljare.

Det kommer inte att lyckas. Miljötalibaner har mp att ty sig till så varför skulle de rösta C?
 
Annie Lööf menar att vi som röstar på SD inte förstått vilken politik de för. En undran: Om nu C är så tydliga med sin politik och inte lyckas skrapa ihop mer än 6-8 procent, är då inte deras politik jävligt kass?
 
Den sortens uttalande brukar sällan funka.

"Rösta på mig annars är ni dumma". Jovars, lycka till med det.

- - - Updated - - -

Den sortens uttalande brukar sällan funka.

"Rösta på mig annars är ni dumma". Jovars, lycka till med det.
 
Annie Lööf menar att vi som röstar på SD inte förstått vilken politik de för. En undran: Om nu C är så tydliga med sin politik och inte lyckas skrapa ihop mer än 6-8 procent, är då inte deras politik jävligt kass?

Haha. Touché! :)
 
Annie Lööf menar att vi som röstar på SD inte förstått vilken politik de för. En undran: Om nu C är så tydliga med sin politik och inte lyckas skrapa ihop mer än 6-8 procent, är då inte deras politik jävligt kass?
Jag anser ju att deras politik är bra.
Men satsningen på "stureplanscentern" gjorde att de drog till sig en hoper hipsterpatrask och klantskallar som ville göra politisk karriär i ett ballt parti.
 
Höll på sätta morgon-teet i halsen av skratt när jag läste det här på SvD nyss, en ledare från ett flyktingläger i Serbien:

"Centret är fullt, mest unga män men också kvinnor, hela familjer med småbarn. Koncentrationen är kring mitten av det. Där kan man ladda sina mobiltelefoner och eftersom det också finns fritt wifi står många i kö för att få sina mobiler laddade. De ringer hem, de ringer smugglare, de kollar olika rutter, olika hål mot den ungerska gränsen de kan passera. Det är afghaner, irakier, syrier och en del pakistanier.

Nästan alla jag pratar med vill till Sverige. Jag frågar Alireza som är kommunalpolitiker för Centerpartiet i Sverige vad han tror kommer att hända om det skulle komma 500 000 flyktingar till Sverige bara i år. "Ingenting, absolut ingenting, vi är ett av världens rikaste länder och skulle klara av det"."


I och för sig skulle det lika gärna ha varit en företrädare från S, V, MP, KD, FP, M som påstått detta, vansinnet är ju som bekant ganska utbrett vid det här laget...:gnissla
 
Centern har visserligen 10,9% i senaste Inizio-mätningen (feb 2017).

Men lite ändå, så länge M och SD kan tänka sig ingå samarbete så är resten av hela den politiska skalan ganska ointressant. M och SD tillsammans blir en stark och rejäl majoritets-regering med folkligt stöd.
 
Såg Lööf på riks-tv gällande åldersbestämningar (A Hedenmo journalist).
Holy epic clusterfuck så begåvningsutmanad partiledaren verkar.
 
Nyheter
Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Back
Top