Bytte motor och ECU ifrån gsxr 600 k8 till 750, nu går inte bränslepumpen.

caseih

Ny medlem
Gick med
25 Mar 2006
Ort
ö-vik
Hoj
Ktm 525exc 06-
Hej.

Har en gsxr 600cc k8 motor som sitter i en crosskart, oturligt nog så gick kedjan av och slog hål på motorblocket så nu har jag bytt till en 750cc k8 motor istället. :yoparty

Eftersom som det är samma elsystem på bägge motorerna så har jag endast skiftat ECU:n.
Men när jag sätter in 750:ins ECU så får inte bräslepumpen nå ström och sätter jag tillbaka 600:ans ECU så får pumpen ström.

Kan det va nån slags startspärr i ECU:n? Det sitter ingen nyckel i crosskarten utan det sitter bara en huvudströmbrytare och startknapp.
Däremot så fick jag med både nyckel och startvred till 750 motorn, Skulle det gå att koppla in det vredet och därmed få det att lira eller kan man skicka iväg boxen till någon kunnig för omprogrammering?

Nr på 600 ECU : 32920 - 38H10
Nr på 750 ECU : 32920 - 38H00

Tacksam för svar. :)
 
När vi slängde i en M3 maskin i en e30 så behövde vi komponenterna kring tändningslåset. Annars skickade inte EWS ström till startmotorn. Kanske kan vara nått liknande, men det borde ju gå att söka efter suzukis stöldsystem och se hur det är uppbyggt och vilka komponenter du behöver!

Lycka till
 
Om det är en europa modell på ecu:n så har den startspärr, dvs du rätt nyckel till rätt ECU behövs
 
Nyheter
Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Back
Top