Byta termostat GPZ1100 -95

zopilote

I minoritet
Gick med
19 Jan 2004
Ort
Norrköping
Hoj
2018 Honda SH300i, 2020 Yamaha XSR900
Hej!

Jag har märkt att jag har väldigt svårt att få upp arbetstemperatur på hojen nu när det är lite kallare ute. Det är bara vid kökörning som tempmätaren stiger över "Kall"-markeringen. Min första idé är att det är termostaten som hängt sig i öppet läge och jag tänkte därför prova att byta den.
Enligt min verkstadshandbok skall alla kåpor av och kylarvätskan tappas ur, men eftersom termostathuset sitter nästan högst upp i kylsystemet, undrar jag om det inte borde gå att byta den utan att hälla ur all kylvätska?
Motorn på min hoj är ju nästan exakt densamma som ZZR1100, någon som har erfarenhet att skruva med den eller GPZ:an?
Vad kan hända (förutom att det blir blött på golvet)? Kan det bli luftfickor i kylsystemet eller något liknande?

*Hellre en dum fråga för mycket, än en dyr tabbe...* :tomten
 
Byt termostat, fyll på kylvätska, varmkör och efterfyll vid behov. Borde inte vara några problem. :tummenupp
 
Se till att skaffa en ny O-ring, den som sitter i termostatlocket.
Har du otur ser den ut som den här (från en 900r) :yoparty
 

Bifogat

  • thermostate lid o-ring A1.jpg
    thermostate lid o-ring A1.jpg
    59.2 KB · Visningar: 52
Som Tiger302 säger:
Byt termostat och efterfyll vid behov!

Jag har haft en GPZ 1100 tidigare och hade liknande problem.
Jag bytte termostat å sen blev tempen okej direkt!

Om jag minns rätt så ska du bara behöva plocka bort kåpan/plastlocket som sitter ovanför termostathuset för att komma åt.
Eventuellt kan du behöva lätta lite på kåporna på höger sida.

Sen äre bara ut å gazzzzzzzzzaaa!!
 
Termostat OCH O-RING är beställd, hinner förhoppningsvis hit innan påsk, så jag kan använda helgen att skruva.
Det blev 20 mil idag iallafall med halvkall motor...Kanske inte så jättebra, men jag kunde inte hålla mig :banana
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top