Bugatti Veyron vs Koenigsegg Agera S

Nja, det gör dom förvisso numera, men det var inte den som Veyron slog rekordet på och som inte varit tillgänglig för andra utan 9km rakan på http://en.wikipedia.org/wiki/Ehra-Lessien

För det var ju just Nardo som Koeningsegg satte rekordet 2005 som dom dock bara fick behålla i några månader, då med en CCR som fick svänga hela tiden trots banans dosering (max "neutral" hastighet 240 km/h, snabbare än så och man får svänga)

har för mig att oljan lådan blev för varm också.. då g kraften gjorde att oljan förflyttades sidledes & kylde/smörjde sämre än på en raka, vilket gjorde att inga höge hastigheter testades
 
que? jag får inte ihop ditt inlägg?
hur kan Porsche äga VW och VW äga Porsche?

(försöker inte att dumförklara utan är bara nyfiken eftersom jag själv inte får ihop det :P)

Därför att de har delat upp Porsche i ett holdingbolag och ett bolag som bygger bilar. VW äger bolaget som bygger bilar medans holdingbolaget äger majoriteten i VW. Det är antagligen en kvarleva från när Porsche faktiskt köpte och ägde VW en kort tid innan Porsche höll på att gå bankrutt pga det och VW tog över Porsche istället. De har säkert också fått någon skattefördel genom att dela upp det sådär och sälja biltillverkningen separat, det brukar vara det som styr strukturerna, kanske kunde de kvitta vinsten på försäljningen mot förlusten i holdingbolaget eller något sådant.
 
*/ ?>
Nyheter
Gotland Ring Bike Week 2026, Early Bird erbjudande!

Den 3-5 juli slår vi upp po...

Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Förarkurser på Nürburgring

Nu är datumen för båda föra...

Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Back
Top