Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.

Den här tråden är helt värdelös utan bilder på problemet!

Alltså, är just tuttarna ett problem, dottern spelar fotboll, exet spelade volleyboll och det är ju rätt ofta dom stupar/kastar sig och landar på tuttarna, jag har aldrig hört några klagomål på det.
Vid en rejäl vurpa så skulle jag tro att armar och ben är betydligt mer utsatta, höfter definitivt, en söndertrasad femur (lårbenshals?) är inte tvärläkt, blåmärken på tuttarna känns som en mindre olägenhet då...
Hur många får bestående med på sinavarje år i samband med mc-olyckor
![]()
Alltså, tycker detta verkar sjukt obehagligt att ha på sig ? Räcker de inte med vanligt skinnställ för våra kära tuttar ? Fast som sagt de plattar ju till rätt bra .. känns mer som en skönhetsgrej att få rättvisa till Boobsen ! Men då borde de finnas ngt liknande till rumpan ??![]()
Alltså, tycker detta verkar sjukt obehagligt att ha på sig ? Räcker de inte med vanligt skinnställ för våra kära tuttar ? Fast som sagt de plattar ju till rätt bra .. känns mer som en skönhetsgrej att få rättvisa till Boobsen ! Men då borde de finnas ngt liknande till rumpan ??![]()
Helt klart för alla andra att se, inte för en själv eller för att det på ngt sätt skulle skydda. Känner mig som en idiot då de är "spetsiga" och man skulle kunna likna det med ett par styva
under tröjan.... Så jävla upphetsande är det inte när man kört in i två träd och ligger med nyllet i lera. Men man kanske får hjälp upp snabbare................Du har inte tänkt på att pattarna inte är det de vill skydda utan lungor och revben, men utan rätt form så sitter inte plattan där det ska så då vill man ha nåt som passar brösten. Jag har dainese bröstplatta för att skydda lungor och revben, tror tanken med ts undran är detsamma.
Bullysmile![]()
Vi tjejer som kör racing ska ha samma möjlighet till bröstplatta som Rossi och co om vi vill använda sådan.
Göra egna går. Jag skulle dock inte använda enbart coolfiber.
Hållbart? Ja, men inte alltid. Kolfiberplitter in i bröstkorgen är inge skönt om våldet är så kraftigt.
Skulle göra plattan av kolfiber/kevlar som gör det mer tåligt.
Någon som provat göra egna?
Jag har en hel säck med gips-rullar som blivit över från Akuten.
Anväde sådana till när vi gjorde en gjutplugg till sadeln och det fungerade finfint.
Skräddar-gjutna bröstplattor kanske man skulle börja tillverka.
Inte allt för svårt.
Någon som vill vara försökskanin?
Dal-Mausen
Jag föreslår nåt sånt här.. fast risk för repor i asfalten kanske![]()

Nu kan jag inte svara för andra tjejer. Men om jag skulle ha en platt grej rakt på mina bröst och landa på dem är aj aj inte skönt . Kan jämföras om du får en smäll på pungen inte så skönt va, samma på oss tjejer med brösten så jo de måste ha form för att skydda bra.
Va använder du för några?![]()
|
|
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX
Ducati lanserar serviceinte... |
|
|
Oro för batteriet
Batteriet oroar mest – men ... |
|
Video: Ducati Hypermotard
Bikes Rikard Ploj åker ner ... |
|
|
Video: Ducati Hypermotard
Bikes Rikard Ploj åker ner ... |
|
|
Bike-Dagarna har öppnat!
Vinn en airbagväst från Dai... |
|
|
H-D Pan America 1250 Limited provkörd
I nummer 5 av Allt om MC ko... |
|
|
Custom Bike Show den 6e juni.
När Twin Club MC i Norrtälj... |
|
|
Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo
Mötets ordförande Anna Iwar... |
|
The Distinguished Gentlemans’s Ride
Den 17 maj är det åter dags... |
|
|
|
Stor invigning på Sulas MC
Efter att Sulas MC bestämde... |