Bränsleslang viker sig, Ducati monster 900 1996

tokbollen

Ny medlem
Gick med
11 Mar 2014
Ort
Göteborg
Hoj
1996, Ducati Monster 900
Tjenare! har precis köpt mig en ducati monster 900 som redan bråkar lite fast det är ett lite lättare problem även om jag dock inte lyckats lösa det själv.

det är så att precis innan jag skulle köpa hojen så gick bränsleslangen av på grund av ålder och därav så fick jag aldrig se hur den var kopplad original. jag har testat diverse olika sätt att leda slangen på men så fort jag har hittat på någon "smart" lösning då det är ganska trångt så viker den sig när den blir varm och mjuk. nu har jag dock beställt en "original" slang som skulle vara "grövre / styvare"

är det någon med en ducati monster där ute som hade velat ta kort på hur deras bränsleslangar är kopplad (från bensinfiltret och vidare alltså inte från tanken till bensinfiltret) och lägga upp alternativt skicka mail på det så hade det varit super :yoparty

tack på förhand!

/Björn
 
Det finns lite olika sätt att lösa detta, som är ett rätt vanligt problem på många hojar. Antingen köper man en förböjd slang typ original eller så styvar man upp en vanlig bränsleslang antingen genom att sätta en slangsprial på utsidan eller en lång fjäder inuti slangen. Man kan också göra så att man har väldigt korta slangbitar för de två anslutningarna och sen bensinbeständiga pvc-kopplingar istället för slang. Lite omständigt men det funkar.
 
Nyheter
Buell 1190 Super Cruiser rullar av linan

Screenshot När Buell för...

Nytt världsrekord:”highchair wheelie” i 204 km/h

Den brittiske stuntföraren ...

Stora Motorcykelkatalogen 2026

Nu har vi öppnat förbeställ...

Nya Panigale V4 R: Ducatis nya högfartsvapen

Nya Panigale V4 R har senas...

Vilken otrolig comeback!

Spanjoren Marc Marquez full...

Indian slår rekord på Bonneville Salt Flats

Ända sedan INDIAN MOTORCYCL...

Nya Ducati Panigale V4 R

Ducati har nu lanserat nya ...

Eldrivna Honda WN7

Honda WN7 Honda har pres...

Stark Varg EX, en smygande ninja!

Nu har jag och Varg EX hunn...

BMW presenterar Vision CE

I samband med IAA Mobility ...

Back
Top