Video BMW S1000RR vs Bugatti Veyron Vitesse 1200 hk från rullande x 3

fet film gustav!

ja kör samma tv fast 55" och 4k bilden från tuben är ju inte i närheten av tex 4k demofilmerna man fick med
vad beror det på`?
För att youtube komprimerar är väl det första man tänker på sen är väl kameran lite bättre i demofilmerna
 
fet film gustav!

ja kör samma tv fast 55" och 4k bilden från tuben är ju inte i närheten av tex 4k demofilmerna man fick med
vad beror det på`?

1. För att kunna se 4k upplösning måste ju filmen vara inspelad i 4k upplösning och när jag kollar på Gustavs filmer säger de inget om kameran som används för inspelningen.
2. 4k UHD betyder att det är 4ggr upplösningen mot normal Full HD, i detta fall betyder det att skärmen har en upplösning som motsvarar 8 mega pixels mot Full HD's 2 megapixels.

Men jag vågar klart påstå att en systemkamera med en sensor som är stor som ett SD kort, levererar en högre kvalitet på en 4k skärm (även fast systemkameran bara klarar av att filma med Full HD), jämfört med en liten filmkamera med 4k upplösning fast en sensor stor som en lillfingernagel.

Btw, det i princip enda materialet du på riktigt får grym aha upplevelse utav på en 4k skärm idag är bilder tagna med riktigt bra kameror, magiskt bra blir det.
 
*/ ?>
Nyheter
Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Back
Top