Biltemas olja?

I två av mina tidigare hojar har inte Castrol GPS funkat alls....kopplingen kladdade något otroligt innan oljan blev varm.
Så man kan nog inte bara jämföra Biltema vs alla andra oljor
 
zappen skrev:
Teoretiskt borde molekylstrukturen kunna ändras efter upphettning, (eller har jag sovit på kemilektionerna?). Dessutom är det himla bra om man kan återandvända oljan, för miljöns skull menar jag. :)
Det har inget med upphettning att göra, molekylkedjorna "nöts" ner och blir kortare.
 
RWD skrev:
När vi hade en Statoilsnubbe på oljeföreläsning för några år sen så sa iaf han att det inte förekommer "rening" av spillolja.
Jag tycker att det låter som en löjlig myt, skulle Biltema riskera hela företaget genom att sälja spillolja? Hur kan en sån olja klara de kvalitetsklassningar som anges? En uttjänt oljas molekylstruktur är vad jag förstått förstörd och det skulle alltså gå att laga den genom att filtrera oljan??

Det där påståendet kan jag dementera... På oljeavdelningen på ett ABBbolag där jag jobbade innan så skickade vi en sorts SVINDYR olja på upparbetning både en och 4 gånger.

edit/
Dock vet jag ju förstås inte om det funkar till MC:olja... Men det borde det kanske göra. Det man gör är att man torkar den för att få bort fukt, filtrar bort estrar alkoholer o andra drickor, samt vakuumbehandlar den för att få bort partiklar.

sök på reprocessing (stavning?) så får du säkert träffar
 
Last edited:
Varför prova att köra på en billig olja, när det finns kvalitetsoljor som bara är ett par hundringar dyrare??? Så jävla stor skillnad blir det inte per år om man inte kör flera tusen mil om året... Motorcykeln lever ju på oljan. Var inte dumsnål...........
 
Varför köpa dyrare olja än man behöver om kvalitetsklassningen är samma?
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top