Billiga oljor vs Märkes oljor

cheddardolmen skrev:
2038544 Jag undrar helt enklet om skillnaden är så satans stor.
Hela min kropp säger att jag bör ta märkes olja.
Men vi tar Shell Advanced 10W40 olja ca pris 600:- 4liter
Sen har vi Mobil 10W40 100:- (ngn kampanj) 4liter
Båda skall vara helsyntetiska.
Sen finns det en hel uppsjö av tyska märken med.

Är det stora skillnader på dessa oljorna?
:va


Jag pressar inte bågen. Kör lugnt och sansat. mestadels av tiden ;)

tack på förhand


Mobil oljan är en delsyntet om den heter 10W40, Mobils helsyntet heter MOBIL1 Racing 4 T 15W50.
 
Dr.Bike skrev:
2041959
.......Pungt.
.......uthålligeten

Nu du har hittat pung-ten på uthålli-geten tyckar jag att du ska ta en liten semester från dina (ALLTID kloka och visa!) olje-funderingar, tanka hojen och ge dig ut på en lång och härlig körning i den fina vårluften, och låta avfällingarna och tvivlarnas motorer skära i lugn och ro :)
 
.......

Oljorna är i grunden exakt samma, iallafall i delsyntetsegmentet. Syntetdelen innehåller och additiv, som bland annat forslar bort slagg och dylikt. Biltemaoljan innehåller som sagt mindre syntetmaterial.
Men fungerar lika bra som dyrare delsyntetoljor, ett tag....
SÅ använder du biltemaoljor ska du nog beräkna in iaf ett extra oljebyte...

Om jag har fel så får gärna någon kunnigare rätta mig, har precis gått en oljekurs, men vet inte om jag kommer ihåg allt rätt....
 
Dr.Bike skrev:
2041959
Li - Ett ämne som f.ö BARA är i ingrepp då oljefilmen brister. Vilket den ju inte gör 99,9999999999% av tiden, och NÄR den gör det så finns Li där för att förhindra skärning. Det är alltså en metalltvål vi talar om.
Sen att uthålligeten på detta ämne och denna i tribologikretsar omdiskuterade "vinst" i att ha dessa i oljan går vitt isär är en annan sak.
Tiden från att en skärning hade varit ett faktum utan och med tillsatsen är så liten att det jämförelsevis tar längre tid att passera Njutånger med ljusets hastighet...(spelar iofs ingen roll vilket ämnet i oljan är inför kommande principdiskussion, men låt oss säga att det var Litium för enkelhetens skull. Ok?)

Vaddå :va Li är bara det? (metalltvål har andra egenskaper i smörjmedel än filmen hoppas jag.)

Och va f-n är det för fel på bly, hjefla miljönissar. "Lite bly har väl ingen dött av" (hämtat från en representat från oljeindustrin) :hihi
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top