flunk
Medlem
Här kommer en bild på mitt bygge i dess senaste reinkarnation.
Skickat från min Nexus 5X via Tapatalk

Skickat från min Nexus 5X via Tapatalk
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Storleken på den där häcken varKöpte den här igår av en herre på 66 år. Tycker han har gjort ett bra jobb!
En CB 1000 1996.
View attachment 455287View attachment 455288
Om jag ägde den hojen så skulle jag inte ändra så mycke... Byta hjulen till ekrade fälgar å ändra nummerskyltens plasering till bakom sadeln på en liten kromad sränkskärm me så kallad "Trajjaplåt" me baklyse..Har denna som ska rivas ner och byggas om?
Det är kardan på den. Att byta till ekrat bakhjul är inte helt lätt vad jag vet.Om jag ägde den hojen så skulle jag inte ändra så mycke... Byta hjulen till ekrade fälgar å ändra nummerskyltens plasering till bakom sadeln på en liten kromad sränkskärm me så kallad "Trajjaplåt" me baklyse..
Tycker den ser hyfsat ok ut, kanske lite tung. Har fått en el kommentarer om att skärmen fram ska vara mer symetrisk, flytta regplåten, byta bort det vita samt ta bort de vita sidokåporna. Ska också öppna upp så man om möjligt ser igenom ramen på sina ställen vilket kan bli verklighet efter att jag monterat motogadgets elsystem vilket gör att man kan ta bort diverse reläer och säkringar som idag tar en del plats. Fälgar och ram ska pulverlackas svarta och visst kulle det se superfint ut med riktiga ekerfälgar men kardndriften ställer till det en del. Kulören kommer bli Brittish racing green och det som går att blankpolera i typ chrome kommer poleras. Infästning för piporna kommer göras om och de vita fjädrarna och bromledningarna kommer förpassas till någon hylla. Originalmätarna kommer bytas ut til någon nyare modernare design, har dock inte bestämt mig för bågon där ännu. Framlampan kanske byts till någon mindre med en modernare ljuskälla för hon ser nu en aning framtung även om jag faktiskt gillar det utseendet. Ja typ så har jag tänkt i alla fall.Om jag ägde den hojen så skulle jag inte ändra så mycke... Byta hjulen till ekrade fälgar å ändra nummerskyltens plasering till bakom sadeln på en liten kromad sränkskärm me så kallad "Trajjaplåt" me baklyse..
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |