Beringer + bromspump ?

marcus56

#56 Kungaklassen
Gick med
31 May 2004
Ort
Örebro
Hoj
Aprilia SXV 4.5, Honda CRF450R
Har ett Beringer 4-kolvs bromskit jag tänkte sätta dit, vilken storlek ska jag ha på huvudbromscylindern för optimal känsla? Kör mest på bana..
 
börja med din orginalpump som är på 13mm den funkar fint! själv tycker jag 16mm är snäppet förstort för 4-kolvsoket
 
Är den verkligen 13? Trodde den var typ 9, 10, möjligtvis 11.. :)
Är 13 det bästa då? För jag tänkte nog skaffa mig en extra så jag kan byta bromsar när jag jag vill utan att behöva lufta och sånt, byta allt på en gång alltså.
 
Jag har 11mm-pump (original för enduro 620SC) och den är OK, men optimalt borde vara 13mm (samma som används till Duke-II och Husa bl.a.) om man pratar om vanliga bromscylindrar. Vissa pumpar har dock speciell utväxling som gör att cylinderstorlek och känslan i handtaget inte direkt kan korreleras.
 
När jag snackade med en kille på superbike så rekomenderade han mig radialpumpen en powerparts katalogen.
 
Nyheter
En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top