Batterifel?

Mange

Ny medlem
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Åkersberga, Stockholm
Hoj
Kawwa zx6r
Jag och brodern min försökte få igång morsans Honda CBR600f -00 idag för första gången efter vintern. Då batteriet var stendött provade vi att rulla igång den, men dessvärre utan något lyckat resultat. Tillslut tog vi fram startkablarna och vi fick igång den och allt var som vanligt tills vi tog bort starkablarna då den dog. Provade att trycka på startknappen men allt var stendött, så det var bara fram med kablarna igen och startade. När vi nu tog bort kablarna denna gång så lät vi hojen stå på högt varv och så fort kablarna var borta så började både varv och hastighetsmätare gå precis som de själva ville. Så min fråga är nu var felet sitter då hojen bara verkar vilja gå på bilens batteri; är det batteriet som behöver bytas ut även fast det bara är max två år gammalt eller är det något annat?
Kan tillägga att hojen var rätt konstigt de sista gångerna förra säsongen

Tacksam för hjälp
 
Låter som batteriet ska kastas, men ev. kan man ju kosta på
sig att kolla det lite närmare först. Dock inte på hojen pga risken
för pajad elektronik.

Mät polspänning, laddningen/vätskans täthet, prova ladda o kolla
igen.

Helst oxå kolla att hojen laddar som den ska (med bilbatteriet).
Mät spänningen när den går, koppla in ampermeter (dock inte
under startförsök !) och kolla att strömmen går till batteriet och
inte tvärtom.
/u
 
oki får prova lite imorrn kan även nämna att jag laddade upp batteriet för några veckor sedan utan att testa om det gick då men lite av strömmen borta iaf ha funnits där idag om det blivit urladdat under tiden. Batteriet är även ett sådant som man inte får öppna och kolla/ fylla på mer batterivatten i.
 
Solklart batterifel. Att den dör när du kopplar bort kablarna tyder ju på att inget annat är fel eftersom den funkar normalt med batteri på plats, även om det är bilens.
800 pix och problemet är löst.
(2-3 år har nog varit snittlivslängd på mina batterier, latheten bedrar visheten och vips så har man glömt att ladda på vintern och dödat batteriet).
 
Nyheter
Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Nyheter från Wunderlich

Wunderlich är ett företag i...

Stark Future tredubblar omsättningen

Barcelona, Spanien – april ...

Harley-Davidson lanserar RIDE

Pressrelease från Harley-Da...

KTM uppdaterar sin elhoj

Pressrelease från KTM: ...

Back
Top