Batteri indikator problem....

Daffy

Here I am again...
Gick med
9 Jun 2003
Ort
Göteborg
Hoj
Suzuki SV650S -99
Jag har en Suzuki GSX 400 FWS (också). Den är utrustad med en batteri indikator, en lampa som börjar lysa om batteri har för lite destilerat vatten. För att detta skall fungera som måste batteriet vara utrustad med en batteri sensor. Mitt batteri har det, och det är ett: Yuasa SYB10L-A2

Den här sensorn sitter på den 3:de cellen och avger en ca 6Volt, sedan sitter det ett motstånd, innan sladden drar iväg till en svartbox eller upp till batterilampan (jag vet inte exakt, för jag kan inte se det).

Jag var lite klantig när jag skulle ta bort batteriet, så när jag skulle lyfta upp batteriet så hade jag glömt att ta loss batteri sensorn. Så motståndet gick i två delar :|

Till mina frågor.....
Är det någon som har ett liknade system med batteri indikator, eller har ett sådan batteri med sensor?

Är det någon som har eller har haft erfarenhet med detta på en GSX 400 FWS, så att ni vet vilket motstånd som skall användas (för jag kan inte se färgkoden på det söndriga motståndet)?



Yuasa Batteri Sensorn (Kolla på sidan 11)
 
Nyheter
Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Er din KTM blant dem som sk...

Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

2026 års YAMAHA XSR900 GP

Yamahas Sport Heritage-seri...

Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger

Yamaha Motor firar sitt 70-...

Smarta garageprylar från IVON!

IVON motorcykellyft, 450 ki...

Med ny V-twin och monocoque-ram

Ducati presenterar nya Hype...

Slutstrid i MotoGP

MotoGP-säsongen börjar lida...

CFMOTO V4 SR-RR

CFMOTO presenterade sitt pr...

Honda V3R 900 E-Compressor

Honda V3R 900 E-Compressor ...

Indian Concept Girder – En framtidsvision?

Indian Concept Girder är en...

Back
Top