McB skrev:...och hur var det med Landstinget?
Ja, vi som bor i stockholm betalar ju inte bara för vårt landsting..
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
McB skrev:...och hur var det med Landstinget?
McB skrev:Patentansökning, inte patent. Jag skulle kunna göra en patentansökning på en kaviartub utan möjlighet att pressa ut kaviar, men det finns liksom ingen mening med det. Antagligen har Stockholmare svårt att skilja på bra och dåliga idéer.
på ett sätt ja, men det kan ju inte va rätt heller att någon gammal gubbe ska sitta och betala skatt för stadsteatern och SL. För en liten del av skatten går väl dit ...tror jag..Freppa skrev:Då kanske även vänsterspökena i denna församling kan hålla med om att det är sjukt att Sthlm skall vräka ut robin hood pengar till varenda liten jävla håla.
oFFkeFF skrev:Ja, vi som bor i stockholm betalar ju inte bara för vårt landsting..
Teo skrev:Det kan vara så att robinhodskatten har lett till att det börjar ta sig runt om i landet, och då är det väl bra.
Bingo skrev:Är det bara jag som är redigt trött på att betala för alla jävla stockholmare som "arbetar" i regeringskansliet och andra "vitala" regeringsorgan/departement?
Gixxer-Anders skrev:Du griper efter halmstrån. Inse att vi är smartast i landet!
går det käpprätt åt helvete i stockholm? Fastighetspriserna stiger i alla fall och det är ett tecken på att det gått bra en liten stund i alla fall.sege skrev:Det tar sig i Arjeplog och går käpprätt åt helvete i Stockholm? Det är ju jättebra, vad händer när Stockholm fullständigt klappar ihop? Hur ska Arjeplog öht finnas kvar?
Vad är bäst, om Arjeplog eller Stockholm går åt helvete?
sege skrev:....
Vad är bäst, om Arjeplog eller Stockholm går åt helvete?
Det är bäst om Stockholm går åt helvete.sege skrev:Det tar sig i Arjeplog och går käpprätt åt helvete i Stockholm? Det är ju jättebra, vad händer när Stockholm fullständigt klappar ihop? Hur ska Arjeplog öht finnas kvar?
Vad är bäst, om Arjeplog eller Stockholm går åt helvete?
Chrille skrev:Menar du ett överbefolkat, överskattat, överexploaterat skithål (de sitter som bekant på baksidan) eller samhällen utan några som helst hinder för expansion.
Eller om man slår av den skämtsamma tonen - Folk måste lära sig att det finns mer i Sverige än Sthlm. När nästan 2 mille tror att de måste hålla till där så blir det lite sjukt....
McB skrev:Ja, visst är ni det: http://www.tco.nu/tconu/tidsorientering/vinnare.htm![]()
Det är ca 1% av de pengar vi betalar i lön till de anställda i den centrala statsförvaltningen, som sitter i Stockholm. Dvs vi får mer återbäring i Konsum. Och då skall man hålla i minnet att på Konsum får vi något för våra pengar - även om jag föredrar ICA.Freppa skrev:Då kanske även vänsterspökena i denna församling kan hålla med om att det är sjukt att Sthlm skall vräka ut robin hood pengar till varenda liten jävla håla.
Han missade nog att det var uppdelat i län.....Gixxer-Anders skrev:Stockholm var med som ett av fyra vinnarlag, ja...?
mb skrev:Heja![]()
För ett decentraliserat Sverige
Tycker vi ska gå vidare genom att följa Norges exempel och flytta ut alla stora statliga myndigheter och institutioner ifrån huvudstaden till olika glesbygdskommuner.
Bingo skrev:Det är ca 1% av de pengar vi betalar i lön till de anställda i den centrala statsförvaltningen, som sitter i Stockholm. Dvs vi får mer återbäring i Konsum. Och då skall man hålla i minnet att på Konsum får vi något för våra pengar - även om jag föredrar ICA.
Stockholm är en parasit som livnär sig på Norrlands naturresurser och stjäl alla företag. Hoppas systemet kraschar ihop så kanske det leder till en funderare kring ifall den här centraliseringspolitiken är hållbar.sege skrev:Det tar sig i Arjeplog och går käpprätt åt helvete i Stockholm? Det är ju jättebra, vad händer när Stockholm fullständigt klappar ihop? Hur ska Arjeplog öht finnas kvar?
Vad är bäst, om Arjeplog eller Stockholm går åt helvete?
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |