Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Hur ser agendan ut på söndagen sen?
Ahhh det låter gott, tyvärr kan jag inte denna gång.En Tuborg naturligtvis, med en macka leverpastej.
Eller en Gammel Dansk om vi tar en ostmacka.
Kommer det att finnas ambulans samt läkare och eller annan kunnig sjukvårdspersonal under dagen?
Kris955 skrev:Som skrivet i trådens första inlägg: All körning är på egen risk denna dag.
/Kris
Finns förhoppningsvis nån form av sjukvårdsväska i race office. Man kanske kan kolla upp på förarmötet om det finns nån /några sjukvårdsutbildad förare.
Vi tar sjukvårdsväska med oss.
Jag har också brutit så många ben (mc/skidor/skridskor/...) att jag oftast kan säga om det är stukat, knäckt eller brutit innan röntgen verificering. Provat på flera personer. Ingen garanti, men du får en bra gissning. Vi frågar om någon av deltagarna är sjuklegitimerad person. Bra ide.![]()
/Kris
även vi kommer om vi hittar en bränsle slang till en suzuki 1000 -03 någon som har någon liggandes eller som känner någon eller som kan tänka sig låna ut en över helgen? ny är beställd men kommer i nästa vecka.
Jag har en slang till en k5, är det samma?
Vi tar sjukvårdsväska med oss.
Jag har också brutit så många ben (mc/skidor/skridskor/...) att jag oftast kan säga om det är stukat, knäckt eller brutit innan röntgen verificering. Provat på flera personer. Ingen garanti, men du får en bra gissning som dom flesta ortopder innan röntgen. Här i Danmark vägrar dom röntga om dom tycker deras gissning (diagnos) är säker. Ibland får man stå på sig ordentligt. Oansett vad så är det cirka 20 minuter från Mantorp till Linköpings Sjukhus, och dit ska du vid minsta misstanke.
Vi frågar också om någon av deltagarna är sjuklegitimerad. Bra ide.![]()
/Kris
....erbjuder vi betala tillbaka era 50:-/deltagare som er sjukvård kostar.
Bäste Kris
|
|
MC-mässan startar idag
Med start idag, den 23 janu... |
|
|
Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!
Bikes monter full till bred... |
|
|
Nya Indian Chief Vintage
I kölvattnet av att ha spar... |
|
|
MotoGP 2026: kalender och förare
MotoGP-kalendern och förarn... |
|
|
Benavides till dramatisk Dakar-seger
Luciano Benavides, som gick... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!
Alldeles nyss fick vi klart... |
|
|
Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!
Michelin breddar sitt adven... |
|
|
Svensk auktion med tävlingshojar
Det svenska företaget Antiq... |
|
Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter
Efter att Cruiser-programme... |
|
|
|
WP kliver in i bromsvärlden – lanserar helt nya bromssystem
WP har länge varit synonymt... |