Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Rigge skrev:Bromsvätskan kokar om man kör för hårt, av nån anledning funkar bromsen medans man håller på, sen när man ska ta upp den nästa gång trampar man bara luft. Har man jammat ett tag brukar jag alltid provbromsa först innan jag sliter upp.
-PLM- skrev:Jag tror det är ett större problem på sporthojar som har klenare dimensionerad bakbroms än "crosshojar" som använder sig av bakbroms vid varje inbromsning. Har iallafall aldrig haft nåt problem med "fading" på min bakbroms till XR.en.

Rigge skrev:Kompisen hade en 640 -99 förr och den kokade det på hela tiden. Jag böjer ena bromsbeläggetför att oket bara håller det längst ut. Kanske är lite för tung i foten också, jag har lärt mig att köra med lite mindre broms nu. Det är inge roligt om alla kommer på att man ska ha bakbroms, alla kommer slänga av tolvor till höger och vänster nästa sommar, då blir man en medelmåtta igen
![]()

|
|
En dag på dragstrippen
Efter att ha varit aktiv so... |
|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |
|
|
Motorcycle Inferno #8
Den 5 september blir Laxhol... |
|
|
Tiotusentals körde Mälaren Runt
Lördagen den 15 augusti gen... |
|
|
Mälaren Runt fyller 40 år
Nu på lördagen den 15 augus... |
|
|
Steve Holcombe klar för GGN!
Pressmeddelande 2026-08-10 ... |
|
|
Nya Chief Vintage Sturgis
I samband med 86:e Sturgis ... |
|
|
Missa inte Bikes sommarnummer!
Innehåll Bike powered by... |