Ace of spades
Ny medlem
Förra året hade Bike en artikel om "Hur man lär sig köra på bakhjulet", någon som kan lägga in artikeln samt lite egna tips.
Bästa
L´ace
Bästa
L´ace
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Jodå........inga prob.
Maverick skrev:På ettan så e de bara o sitta någelunda upprätt o gasa till så kommer den ju upp..
på tvåan gör jag som så här.. sitter ganska långt bak.. ligger ca 70-90 o lägger på fullt sen ett snabbt avslag/påslag o ett lite ryck.. så kommer den upp fint.. fast jag kör ju inte i balansläget så för min del så måste jag acca hela tiden för att hålla däcket uppe..
Har inte lärt mig växla än heller.. men de e nästa mål..![]()
Lycka till![]()
Ace of spades skrev:Tack, jag förstår att det är viktigt samt att rekommendationen är stark, men kan du lägga ut texten lite![]()


Ace of spades skrev:Muchas gracias, vad jag menade med textutlägg var mer en förklaring av hur kritiskt det är .....om man kan matimatisera det, grad utslag med styret contra hastighet med och utan styrdämpare......inte som en exakt vetenskap utan mera "Ball park figures".
Bästa,
Ace![]()
Ace of spades skrev:OK, Ambulans, som jag uppfattar dig så du tycker det är OK att börja lite smått på ettan och tvåan tills jag monterat styrdämpare?! När det gå fortare så ska det vara dämpat!![]()
Bästa,
Ace
Nog en bra ide, thxAce of spades skrev:Kanske Maverick eller Corben kan fylla på av era erfarenheter.![]()
A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-familj har fått sin tredje medlem. Efter F 4...
Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flaggskepp. Panigale V4 2027 får 218 hästkra...
Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttonde gången. 2026 års MotoGP-säsong vägrar ...
Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskyddsbåge, motorskydd och tankskyddsbåge – ut...
Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter debuten av Ducatis första motocrosshoj bekr...
MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett MotoGP. Nu kan fansen se fram emot en ä...
En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 och Tiger 1200 . Triumph Motorcycles har b...
Raven Moravia TX Air+: Seriösa mc-kläder till ett överraskande smart pris Ventilation, anpassningsbart väderskyd...
Misano gav Márquez hans femte fulla raceseger sedan Ungerns GP i juni och hans fjärde helg med maxpoäng. Marc Má...
På MC-mässan i vintras anordnade vi en tävling där förstapriset var en säsong med nya Yamaha R7. Tävlingen blev ...