Backspeglar/handtag CBF1000

Elake

nöjd
Gick med
21 Dec 2007
Ort
Höör
Hoj
Honda CB1000R-09 Grön
Hello,

VIll byta ut backspeglarna och eventuellt styre/handtag på min Honda CBF1000 till något sportigare än det som sitter original.
Har kikat på Rizoma som har riktigt schyssta grejor men tyvärr också en lite väl hög prislapp...
Någon som vet alternativ till Rizoma som håller bra kvalité, är snygga och passar en CBF1000?

Dessa har jag kikat på:

BS150B.jpg


GR205A.jpg


MA001.jpg
 
jaaa.såg inte var du bor, men googla på Fleninge mcskrot.. har en hel djungel med begagnat men i toppskick. dom kan hjälpa dig.
 
Jag är också sugen på att byta. Kan man montera vilka backspeglar som helst bara de uppfyller normen enligt vägverket?:
10 § Motorcykel skall ha backspeglar placerade och i sådant antal att vägen kan överblickas på en bredd av

1. minst 3,5 m på vardera sidan om fordonets mittlinje på ett avstånd av 20 m och bakåt, och

2. minst 4 m, räknat utåt från ett vertikalplan som är parallellt med fordonets mittlinje och som tangerar fordonets vänstra sida, på ett avstånd av 20 m och bakåt, mätt från backspegeln.

Om det på grund av fordonets konstruktion endast delvis eller inte alls går att uppfylla kraven i 1. skall fordonet ha ytterligare backspeglar så att motsvarande siktkrav som anges i första stycket 2. uppnås även i förhållande till fordonets högra sida.
 
Nyheter
Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Back
Top